اگه تا الان نتونسته اید به اندازه ی کافی اعتماد به نفس خود رو افزایش بدید، می تونین از چند ترفند ساده واسه ایجاد تغییراتی جزئی در زبون بدن خود استفاده کنین.با این کار، کمه کم می تونین تا زمانی که این ویژگی رو در خود تقویت نکرده اید، نبود اعتماد به نفس خود رو مخفی کنین.

دانلود پایان نامه

 

۱. سر و چانه ی خود رو بالا نگه دارین

کارشناسانی که در مورد زبون بدن تحقیق می کنن، بر این باورند که بالا نگاه داشتن سر و چانه از ویژگیای روشن افراد بااعتماد به نفسه. این افراد هیچوقت به میز، زمین یا پاهای خود نگاه نمی کنن و سرشون رو پایین نمیندازن. همیشه سر خود رو بالا نگاه دارین، طوری که انگار یک تاج روی سر شما قرار داره و اگه به پایین نگاه کنین، ممکنه بیفته.

۲. راست بایستید

طرز ایستادن بسیار مهمه و نگاه افراد رو نسبت به شما تعیین می کنه. اگه راست بایستید و قامت تون رو کشیده نگه دارین، بااعتماد به نفس، قوی و باوقار به نظر می رسه، در حالی که قوز کردن و خمیده ایستادن، می تونه ظاهر شما رو طوری نشون بده که انگار فردی ضعیف هستین و به خودتون اطمینان ندارین.

هر دو شونِه ی خود رو به عقب بکشین و کمرتون رو صاف کنین. عضلات فوقانی بدن تون رو آزاد کنین و در وضعیت راحت بذارین. با این کار می تونین استرس و نا آرومی داخلی خود رو مخفی کنین.

۳. پاهای خود رو به شکل نیمه باز نگه دارین

اگه فکر می کنین که کسی به پاهای شما توجهی نمی کنه، در اشتباه هستین. واسه اینکه بااعتماد به نفس به نظر برسین، باید در وضعیت درستی قرار بگیرین. اگه پاهایتان رو جفت کنین، ممکنه بسیار کم رو و خجالتی به نظر بیایید.

قانون کلی اینه که باسن و شونِهاتون در یک جهت قرار بگیره. پاهای خود رو طوری بذارین که به اندازه کافی از هم فاصله داشته باشن و جهت اونا به طرف بیرون باشه.

افراد بااعتماد به نفس، پاهای خود رو محکم روی زمین قرار میدن. در این حالت، تعادل بدن بهتر حفظ می شه و فرد می تونه خوب اعتماد به نفس خود رو نشون بده. اما فردی که پاهایش رو به شکل ضربدری یا جفت شده روی زمین قرار می ده، به طور ناخودآگاه سست و خجالتی جلوه می کنه.

۴. کف دست خود رو به طرف بالا نگه دارین

اشاره کردن با کف دست به طرف بالا، راستی شما رو به مخاطب نشون می ده و باعث می شه که بااعتماد به نفس به نظر بیایید. کف دستای خود رو به نرمی حرکت بدین تا خونسردی و وقار خود رو به نمایش بذارین.

۵. دستان خود رو از جیب تون خارج کنین و در خطر دید بقیه بذارین

هیچوقت دستای خود رو مخفی نکنین، چون این حس به مخاطب تون القا می شه که ناآرام هستین و به خودتون اطمینان ندارین. یکی از بدترین کارا هنگام صحبت کردن با بقیه، قرار دادن دستا در جیبه که خیلی راحت نبود اعتماد به نفس فرد رو نشون می ده. از اونجا که افراد معمولا هنگامی که عصبی هستن و استرس دارن دستای خود رو مخفی می کنن، سعی کنین همیشه دستای خود رو در خطر دید بذارین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   روان درمانی و هر چیزی که درباره پروسه انجام اون باید بدونین 

هیچوقت دست به سینه نایستید؛ این رفتار هم مثل مخفی کردن دستا بر مخاطب اثر منفی می ذاره.

۶. با دور و بریا رابطه چشمی برقرار کنین

یک رابطه چشمی قوی، شاید بزرگ ترین نشونه اعتماد به نفس به حساب میره. اگه احساس می کنین با مستقیم نگاه کردن به چشمای مخاطب تون اعتماد به نفس خود رو از دست میدید، از یک ترفند جالب استفاده کنین. واسه این کار، ۲ ثانیه به چشما، ۲ ثانیه به بینی، ۲ ثانیه به دهن و آخرسر ۲ ثانیه به کل صورت فرد نگاه کنین و تا انتهای مکالمه این روند رو تکرار کنین. با این ترفند، مخاطب تون هیچوقت نخواد فهمید که شما اعتماد به نفس کافی ندارین و نمی تونین هنگام صحبت کردن به چشمای اون نگاه کنین.

۷. از کلمات «هوم»، «مثلا» و مثل اونا کمتر استفاده کنین

معمولا هنگامی که فرد در حال صحبت کردنه، مخاطبان میزان اعتماد به نفس اونو آزمایش می کنن. پس باید از لحن گفتار و رفتارتون آشنایی و کلماتی رو به کار ببرین که بر بقیه تأثیرگذار باشه. کلماتی مثل «هوم»، «مثلا»، «راستش رو بخواهید» و مثل اونا نشون میدن که به گفته هاتون اطمینان زیادی ندارین.

سعی کنین هنگام صحبت کردن ماهیچه های شکم تون رو منقبض کنین و با صدای آروم ولی مطمئن حرف بزنین. با این کار، اعتماد به نفس خود رو حفظ می کنین. با صدای رسا و مطمئن صحبت کردن به معنای داد زدن نیس. فن بیان رو بیشتر تمرین کنین.

به جای بازی کردن با کلمات، سعی کنین دقیق و سرراست صحبت کنین. به لحن خود انعطاف بدین و در عین حال با جدیت رفتار کنین.

۸. بر بقیه تمرکز کنین و به دنبال جلب توجه نباشید

اگه می خواید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشین، تمرکز خود رو بر بقیه افزایش بدین، اما به دنبال این نباشید که توجه اونا رو جلب کنین.

سعی کنین بیشتر از اونکه به خودتون توجه کنین به بقیه و تأثیری که موقع رفت و اومد بر اونا می ذارین، تمرکز کنین.

نتیجه کلی این مطلب اینه که از راه زبون بدن، می تونین خود رو بااعتماد به نفس تر از چیزی که واقعا هستین به مخاطبان تون نشون بدین. اما این بهش معنی نیس که با اجرای این ترفندها فقط به طور ظاهری اعتماد به نفس خود رو حفظ می کنین، بلکه کم کم و با تمرین زیاد، این ترفندها جزئی از رفتارتون می شن و اعتماد به نفس واقعی هم در شما شکل خواهد گرفت.

منبع : businessinsider.com

 


دیدگاهتان را بنویسید