انواع مشکلات مربوط به تیروئید و نشانه های مربوط به آن ها | بیماری

: شکلای جور واجور مشکلات مربوط به تیروئید و نشونه های مربوط به اونا

، مهران زمان زاده در گفت:تیروئید غده ای با وزن ۱۲ الی ۳۰ گرم با شکلی مثل سپر یا پروانه در قسمت پایین و جلوی گردن قرارگرفته س و وظیفه اصلی اون تولید هورمونایی واسه تنظیم سوخت وساز بدنه. 

: این هورمونا در دوران جنینی و نوزادی نقش حیاتی در رشد، افزایش هوش، فرق سلولی رو رو دوش دارن و در افراد بالغ حفظ تعادل سوخت وساز، کارکرد طبیعی بقیه غدد بدن و اجرای نقش دیگه هورمونا رو ممکن می کنن. 

این متخصص بیماریای غدد گفت: گواتر فقط به معنی بزرگی تیروییده و داشتن یه تیروئید بزرگ حتماً نشونه مشکل کارکرد اون نیس. هم اینکه گواتر در خانوما شایع تر از آقایانه. کم کاری تیروئید هم به حالتی می گن که اندازه تولید هورمون تیروئید، کمتر از مقدار موردنیاز بدن باشه و کمبود ید به عنوان شایع ترین دلیل کم کاری تیروئید در سراسر جهان شناخته شده. 

زمان زاده گفت: از علائم کلی کم کاری تیروئید خستگی و خواب آلودگی، خشکی پوست و ریزش مو، احساس سرما و خشونت صدا، مشکل عادت ماهانه، یبوست و زیاد شدن وزن بدون اشتهای زیاده. 

ایشون اضافه کرد: پُرکاری تیروئید به وضعیت افزایش بیش از حد هورمون تیروئید در بدن می گن و از علائم اون میشه نبود تحمل گرما و تعریق فراوون، تپش قلب و ضعف و خستگی، کاهش وزن بر خلاف افزایش اشتها، اسهال و تکرار ادرار رو نام برد. 

ایشون اضافه کرد: در سراسر جهان، به صورت میانگین از هر چهار هزار نوزاد یه مورد به کم کاری مادر زادی تیروئید دچار هستن. امروزه پیشنهاد می شه واسه تشخیص تیروئید نوزادان، در روز سوم الی پنجم تولد نمونه گیری خون از پاشنه پا انجام شه؛ میانگین بروز این مریضی در کشور ما حدود یه مورد در هر هزار تولد زنده س. 

ایشون گفت: واسه درمان کم کاری تیروئید باید پس از تشخیص مریضی به وسیله معاینات بالینی و تستای آزمایشگاهی، درمان رو با دارو شروع کرد و با انجام آزمایشا به فاصله ۲ ماه و بعد هر ۶ ماه یا هرساله بهبود کامل مریضی رو پیگیری کرد. پیگیری درمان در کودکان، خانمای باردار و بیماران قلبی و عروقی از اهمیت بیشتری برخورداره. 

ایشون اعلام کرد: در بیشتر موارد اثرات بهبود مریضی به آهستگی و بیشتر با کاهش ورم بدن ظاهر می شه ولی ممکنه حتی تا ۴ الی ۶ ماه پس از شروع درمان، بهبود چشم گیری حاصل نشه. 

زمان زاده گفت: از اونجایی که کم کاری تیروئید مادر ممکنه تکامل عصبی جنین رو مخصوصا در سه ماهه اول تحت اثر بذاره پس در زنان دارای سابقه کم کاری تیروئید یا آنایی که در خطر کم کاری تیروئید درزمان بارداری هستن باید قبل از حاملگی یا در مراحل اولیه اون، وضعیت هورمونای تیروئید به وسیله دکتر متخصص موردبررسی قرار گیرد. 

این متخصص غدد اعلام کرد: مصرف قرص لووتیروکسین واسه مادران بارداری که قبلاً تحت درمان کم کاری تیروئید بودن به اندازه موردنیاز حدود پنجاه درصد زیاد شده و پس از زایمون به مقدار قبلی برگردونده می شه و باید واسه درمان پرکاری تیروئید طی دوران حاملگی هم از داروهای ضد تیروئید طبق تجویز دکتر استفاده شه. 

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *