روش هایی واسه علاج سرماخوردگی کودکان “

دانلود پایان نامه

 

کودک تون عطسه و سرفه می کنه و از گلودرد شکایت داره؟ هر پدر و مادری این مشکل رو تجربه کرده. می خواید علائم سرماخوردگی کودکان رو بدونین؟ می خواید تا حد ممکن از سرماخوردگی کودک تون پیشگیری کنین؟ می خواید از علاجای طبیعی واسه کاهش علائم کودک تون استفاده کنین؟ پس با ادامه این مطلب همراه باشین.

 

سرماخوردگی چیه؟

بیشتر از ۲۰۰ ویروس مختلف می تونن باعث بروز سرماخوردگی شن. در بین تموم ویروسا «راینو ویروس » شایع ترین عامل دچار شدن به سرماخوردگیه. در این مواقع آنتی بیوتیکا (که در جنگ با باکتریا نقش دارن) در درمون کودک تون کمکی نخوان کرد.

بجز نوزادان و کودکانی که مریضی خاصی دارن، سرماخوردگی در بقیه کودکان خطرناک نیس. معمولا سرماخوردگی کودکان بدون درمون خاصی پس از سپری کردن ۴ تا ۱۰ روز از بین میره.

در سرماخوردگی کودکان انتظار چه علائمی رو داشته باشیم؟

معمولا سرماخوردگی کودکان با حس عمومی ناخوشی و بعد گلودرد شروع می شه. در اول گلودرد کودک می تونه در اثر تجمع مخاط باشه. بعدا مخاط از پشت بینی به طرف گلو میره.

با ادامه سرماخوردگی علائمی مثل: مخاط آبکی در بینی، عطسه، احساس خستگی، تب (بعضی وقتا)، گلودرد و سرفه در کودک مشاهده می شه.

به طور متوسط کودکان چند بار سرما می خورن؟

کودکانی که در سن کودکستان هستن، معمولا تا ۹ مرتبه در سال دچار سرماخوردگی می شن. واسه کودکانی که در مهدکودک هستن، این عدد تا ۱۲ مرتبه در سال زیاد می شه. بزرگسالان هم به طور متوسط ۲ تا ۴ مرتبه در سال دچار سرماخوردگی می شن. فصل سرماخوردگی از شهریور ماه شروع و تا فروردین یا اردیبهشت ادامه داره. پس کودکان بیشتر در طول این ماه ها دچار سرماخوردگی می شن.

چیجوری باید از سرماخوردگی کودکان پیشگیری کرد؟

معمولا کودکان از راه لمس چیزی که قبلا فرد مریض اونو لمس کرده، مریض می شن. دستگیره ی در، نرده ی راه پله، کتاب، خودکار، دسته بازی (کنسولای بازی و کامپیوتر) و کیبورد کامپیوتر، از مهم ترین حاملای ویروس سرماخوردگی هستن. ویروس سرماخوردگی می تونه تا چندین ساعت روی این وسیله ها زنده بمونه.

شستن دستا بهترین راه واسه پیشگیری از دچار شدن به سرماخوردگیه. به کودک تون یاد بگیرین بعد از دستشویی، قبل از صرف غذا و بعد از بازی در خونه یا مدرسه دستای خود رو بشین. دستا باید کمه کم به مدت ۲۰ ثانیه با آب گرم و صابون شسته شن تا میکروبا از بین برن.

اگه کودک تون به سرماخوردگی گرفتار شد، مراقب باشین تا بقیه رو مریض نکنه. از اون بخواهید در خونه استراحت کنه و از رابطه اون با دوستانش جلوگیری کنین تا درمون کامل انجام بشه.

به کودک تون یاد بگیرین تا هنگام عطسه جلوی دهن خود رو بگیره. با دستمال بینی خود رو تمیز کنه. اگه دستمال نداشت، در جلوی آستین لباسش عطسه کنه.

داروهای سرماخوردگی واسه کودکان بی خطره؟

سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده باید داروهای سرماخوردگی و ضدسرفه بادقت به کودکان زیر ۴ سال داده شه. مقدار دارویی که به اونا داده می شه، نباید از حد مجاز بالاتر رود. این داروها عبارتند از:

  • داروهای درمون سرفه (دکسترومتورفان)
  • اکسپکتورانت به عنوان خلط آور و ضدسرفه (گایافنزین)
  • داروهای ضداحتقان بینی (سودوافدرین و فنیل افرین)
  • ضدحساسیت یا آنتی هیستامینا (ﺑﺮم ﻓﻨﯿﺮاﻣﯿﻦ، کلرفنیرامین، دیفن هیدرامین و بقیه)

این مواد مثل ترکیبات تشکیل دهنده ی خیلی از داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی کودکان هستن.

علاجای طبیعی سرماخوردگی در کودکان

متأسفانه واسه سرماخوردگی درمون ساده ای وجود نداره. Jerome E. Sag (دکتر) می گه:

سرماخوردگی یک دوره مشخص داره. این زمان بین ۴ تا ۱۰ روز طول می کشه و پس از اون سرماخوردگی از بین میره. بهترین کار اینه که با علائم کنار بیایید. این علائم نشون می ده که بدن در حال جنگ با ویروس سرماخوردگیه.

 

 

با اینکه دیدن سرماخوردگی کودک تون راحت نیس، ولی باید اونو تحمل کنین تا دوره اش به پایان برسه. با اینکه راهی واسه از بین بردن علائم به دلیل سرماخوردگی نیس، ولی راه هایی واسه کم کردن اثر اونا هست. علاجای طبیعی که در زیر به اونا اشاره می کنیم، باعث راحتی بیشتر کودک می شه و تحمل دوره سرماخوردگی رو واسه اون آسون تر می کنه.

۱. استراحت

خواب یک درمون عالیه. خواب مناسب باعث حفظ سلامتی می شه و به درمون مریضی کمک می کنه. در خواب ترکیباتی آزاد می شه که کارکرد سیستم دفاعی بدن رو تقویت می کنه. نکته مهم اینکه در زمان استراحت از چندین پتو واسه پوشانیدن کودک تون استفاده نکنین تا دمای بدنش خیلی بالا نرود.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   روانشناسی رفتار مصرف کننده؛ به چه دلیل بعضی جنسا شانس بیشتری واسه دیده شدن دارن 

۲. زیر سر کودک خود رو کمی بالا بیارین

کمی قسمت سر تشک رو بالا بیارین. این کار به تخلیه ی سینوسا و افزایش راحتی کودک کمک می کنن. می تونین یک بالش کوچیک یا وسیله ای زیر سر کودک بذارین تا بالاتر بیاد.

۳. دستگاه بخور سرد

دستگاه بخور سرد با ایجاد رطوبت در فضای اتاق، خشکی و احتقان بینی کودک رو کم می کنه. فقط پس از هر بار مصرف دستگاه بخور رو بشورید. چون اگه دستگاه بخور آلوده باشه، می تونه باعث پخش کپک و قارچ در دفعات بعدی مصرف شه.

۴. مایعات

مصرف مایعات باعث خروج میکروبا از بدن می شه. پس نوشیدن آب، آب میوه، چای و بقیه نوشیدنیا پیشنهاد می شه. برخلاف بعضی باورهای قدیمی، مصرف شیر هم به عنوان نوشیدنی مفیده.

۵. سوپ مرغ

سوپ مرغ (چه خونگی و چه آماده) می تونه به بهتر شدن سرماخوردگی کمک کنه. بخار سوپ باعث کاهش گرفتگی بینی می شه. آب سوپ باعث افزایش آب بدن می شه. تحقیقات نشون دادن مرغ و بقیه ترکیباتی که در سوپ وجود دارن، اثری ضدالتهاب دارن. این خبر خوبیه. چون نا آرومی موجب سرفه و گرفتگی بینی می شه.

۶. دوش آب گرم

همونجوریکه گفتیم هوای مرطوب به کاهش علائم کمک می کنه. می تونین آب گرم حموم رو زودتر باز کنین تا بخار در فضای حموم جمع شه. بعد کودک تون دوش بگیره. این بخار گرم به کاهش گرفتگی بینی کمک می کنه. اگه کودک تون ترجیح می ده از وان استفاده کنه، می تونین وان رو پر از آب گرم کنین. این کار هم به بهتر شدن سرماخوردگی کمک می کنه.

۷. اسپری نمکی بینی

اسپری نمکی بینی واسه مرطوب، روان و تمیز کردن بینی مورد استفاده قرار میگیره. این اسپری شامل آب و نمکه. مصرف این اسپری محدودیتی نداره و می تونین اونو در خونه هم بسازین. واسه ساخت این محلول، دو یا سه قاشق چای خوری نمک (بدون ید) رو با یک پیمانه آب (حدود ۴۷۳ میلی لیتر) مخلوط کنین. به همین راحتی می تونین یک داروی خونگی درست کنین!

۸. آب نمک غرغره کردن

یک چهارم قاشق چای خوری نمک رو در یک فنجون آب گرم حل کرده و بعد کودک تون اونو غرغره کنه. با اینکه این روش درمون به حساب نمیاد، اما درد گلو رو واسه یه مدت کم می کنه. می تونین این کار رو هر زمانی که نیاز بود، انجام بدین.

۹. عسل

در سال ۲۰۰۷ مطالعاتی به رهبری ایان پل (Ian Paul) در دانشگاه پنسیلوانیا انجام شد. در این آزمایش داروی سرفه ی دکسترومتورفان (که در بیشتر شربت سرفها هست) در مقابل عسل واسه کاهش سرفه مورد آزمایش قرار گرفت. برنده این آزمایش هم عسل بود. فقط توجه کنین که عسل رو به کودک زیر یک سال خود ندین. چون خطر تولید سم خطرناک بوتولیسم در بدنش هست. گرچه این خطر کمه، ولی بهتره این کار رو انجام ندین.

۱۰. سیر

سیر شامل آلیسینه. این ماده خواص ضدباکتری داره. تنها مشکل اینه که خیلی از کودکان تمایلی به خوردن سیر ندارن. می تونین سیر رو رنده کنین و در غذاهای خود بریزین. این جور کودکان متوجه اون نمی شن و غذا رو می خورن.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

اگه حال کودک تون پس از گذشت چند روز بهتر نشد، به متخصص کودکان مراجعه کنین. اگه کودک علائمی مثل تب بالا، حالت تهوع، تب و لرز، سرفهای خشک یا خستگی شدید داشت، با دکتر مشورت کنین. این علائم می تونه نشونه مریضیای شدیدتری مثل آنفولانزا باشن.

اگه کودک تون آسم، دیابت یا مریضی جدی دیگری داره، در مورد داروها و روش درمون با متخصص کودکان مشورت کنین. بعضی مریضیا مثل سینه پهلو می تونه در اثر آنفولانزا ایجاد شه. مراقب این مریضی و علائمش باشین. علائم اون شامل تب (پایین تر از ۳۹ درجه سانتی گراد)، حرکت خلط به طرف دهن در اثر سرفه، درد و خستگیه.

منبع : webmd care

دیدگاهتان را بنویسید