انواع مزاج ها و ویژگیهای خاص زندگی آنها | تغذیه سالم

شکلای جور واجور مزاجا و ویژگیهای خاص زندگی اونا

 شکلای جور واجور مزاجا و ویژگیهای خاص زندگی اونا

وقتی مریض میشین و احساس مریضی می کنین چقدر حاضرید خرج کنین تا دوباره انرژی و سلامت از دست رفته رو به بدن تون برگردونین؟ حاضرید تا پشت کوه های قاف سفر کنین و نسخه جادویی فلان دکتر رو مرهم مریضی تون کنین و به سلامت از بحران گذر کنین. حالا اگه قرار باشه با یه فرمول ساده و بی دردسر سلامتی و سرحالی رو واسه همیشه در آغوش بکشین، چه؟!

نگران نباشین؛ دلمون نمی خواد بگیم واسه این همنشینی ساده مجبوری سختی راه رو به جون بخرین و از دشوارترین مسیرها سلامتی رو همنشین همیشگی تون کنین، فقط کافیه دل به دریا بزنین و اگه تا امروز تجربه ملاقات با یه متخصص طب سنتی یا دکتر سنتی رو نداشتید، خودتون رو واسه این ملاقات آماده کنین.

شاید باورتون نشه اگه بگیم با باخبر شدن از نوع مزاجی که دارین می تونین بهترین و مناسب ترین روش زندگی رو تجربه کنین. می تونین با کمک غذاها و خوراکیا از دچار شدن به شکلای جور واجور مریضی ها پیشگیری کنین. می تونین شغلی انتخاب کنین که در اون خوب بدرخشید و حتی می تونین با تکنیکای طلایی که متخصص طب سنتی در اختیارتون قرار میده بهترین شاهزاده رویاهاتون رو به زندگی مشترک دعوت کنین. با ما همراه باشین و پیشنهادای دکتر سعید صانعی مشاور طب سنتی و گیاه درمانی رو در این باره بخونین.

طبعی که از اول تولد همراهی تون می کنه

واسه اینکه تعریف ساده ای از طبع داشته باشم باید بگم که طبع سیستم یا نیرویی حاکم بر بدنه که بدن رو در موقعیت درست و سلامت نگه می داره. این نیرو تحت تاثیر اقلیم، تغذیه، فعالیت فیزیکی و سبک زندگی افراد تصمیم میگیره که چیجوری بدن رو مدیریت کنه تا بدن طی یه روند یکنواخت، سلامتی و تندرستی اش رو حفظ کنه. آدم با این طبع متولد می شه و بیشتر نمیشه تغییری در این طبع درست کرد؛ و این جدای از مزاج افراد است که تحت تاثیر گرمی و سردی و خشکی و تری بدن و اعضای اون هستش. با همه اینا طبع اولیه، آدم رو در شرایط سخت همراهی می کنه و واسه حفظ سلامت اون عکس العمل نشون میده.

مزج تون درباره شما چه میگه؟

کلا ۹ مزاج واسه بدن میشه متصور بود. مزاجای مفرد که شامل گرمی، سردی، تری و خشکیه و مزاجای مرکب که شامل گرم و خشک، گرم و تر، سرد و خشک و سرد و تره و نهمین اونا مزاج معتدل است. مزاجا ساعت به ساعت با تغییراتی که در نوع تغذیه، رفتار، خواب و فعالیتای فیزیکی و البته شرایط اقلیمی آدما به وجود میاد، تغییر می کنن.

البته توجه به این نکته هم مهمه که مزاج در سنین، فصول و اندامای جور واجور هم فرق داره و البته این مزاجا بر همدیگه تاثیر می ذارن. واسه نمونه در نظر بگیرین که فصل بهار مزاجی گرم و تر داره و پس آدمایی که مزاج گرم و تر دارن و در اصطلاح به اونا دموی مزاج می گیم تحت تاثیر این مزاج قرار می گیرن.

حالت سستی و بیحالی و بی حالی بر اونا بیشتر از قبل غالب می شه چون که گرمی و تری اونا در مقایسه با مزاجای دیگه مضاعفه یا در نظر بگیرین مزاج تابستون گرم و خشکه. کسی که مزاجش صفراوی باشه در این فصل بیشتر از گرما و عوارضش آسیب می بینه. حال اگه این فرد در دهه سوم زندگی هم باشه وضعیت شدید شدن می شه؛ چون مزاج بدن از این سن به بعد رو به گرمی و خشکی میره. پس گرمی و خشکی بر اون غالب می شه و این می تونه عوارضی رو به همراه داشته باشه؛ پس دونستن مزاج هر فرد و مدیریت کردن اون با کمک سبک زندگی و مشورت متخصص طب سنتی یا دکتر سنتی می تونه بسیار اثر داشته باشه.

بهترین مزاج کدامه؟

در این مورد کلا نمیشه اظهارنظر کرد چون هر فرد با در نظر گرفتن مزاج خلقی خودش و سبک زندگی که داره ممکنه احساس سلامتی داشته باشه اما از دیدگاه من بهترین مزاج گرمی و تریه. گرمی انرژی و زندگی داره؛ درست مثل خورشید که اگه نباشه کل زندگی از بین میره و از طرفی تری هم مانند آب، زندگی بخشه.

براساس همین دیدگاه به نظرم گرمی و تری لازمه صددرصد حیاته. آدمایی که گرمی و تری دارن (دموی مزاجا) اگه براساس اصول درست زندگی کنن و سبک زندگی صحیحی داشته باشن و تغذیه شون رو رعایت کنن از جمله آدمایی هستن که می تونن عمر طولانی تری داشته باشن. البته بعد از این مزاج میشه به گرمی و خشکی، سردی و خشکی و در آخر سردی و تری اشاره کرد.

البته آدمایی که مزاج سرد و تر دارن هم اگه با مشاوره یه متخصص طب سنتی زندگی کنن می تونن نتیجه خوبی بگیرن. این گروه بیشتر مقاومت کمی در برابر مشکلات دارن. پرهیزهای غذایی خاصی دارن و با هر ناپرهیزی حال شون از این رو به اونو میشه در حالی که آدمایی که گرم و تر هستن به این سادگیا دچار مشکل نمی شن و کمتر به زحمت می افتن.

مزاج شما چیه؟

گرم و تر

دمویای خوش صحبت

کسائی که مزاج گرم و تر دارن معمولا خوش صحبت و خوش صحبت هستن. این گروه آدما که دموی مزاج ان روابط عمومی بالایی دارن و البته ویژگیای فیزیکی واضحی دارن. معمولا وقتی با این افراد دست می دید دست شون مرطوب و گرمه. پوست بدن اونا نرم و بیشتر رنگ پریده س. این افراد بیشتر آروم ان. دیر عصبانی می شن اما اگه عصبانی شن شدت و اندازه عصبانیت شون زیاده. مزه شیرین در دهن، سنگینی سر و سرخی چشم ها از دیگر ویژگیای این گروه س.

با کی ازدواج کنن؟

افراد دموی مزاج بهتره از ازدواج با افراد سوداوی مزاج که مزاج سرد و خشک دارن، دوری کنن چون سوداویا معمولا افررادی خلوت گزین و گوشه گیر هستن که تمایلی به شرکت در اجتماعات ندارن در حالی که دموی مزاجا اهل دوستی و رفت و آمدهای زیادن.

چه شغلی بهترینه؟

این گروه با تفکر درباره مسائل جور واجور، تصمیم می گیرن. صبر و حوصله دارن و این ویژگی در کنار هوش هیجانی که دارن می تونه اونا رو به فرد ایده آل واسه شغل خلبانی تبدیل کنه. اونا می تونن در موقعیتای اورژانسی بهترین تصمیم رو بگیرن. این گروه در بوکس و ووشو می تونن موفقیت به دست بیارن.

گرم و خشک

صفراویای سرعتی

از طرفی آدمایی که صفراوی هستن یعنی مزاج شون گرم و خشکه بیشتر تند و تیز عمل میکنن و سرعت عمل بالایی تو کاراشون دارن. اونا در تصمیم گیریا سریع الانتخاب هستن. این گروه همون آدمایی هستندنه که در زمستون اونا رو با لباس آستین کوتاه مشاهده می کنین. اونا طاقت گرما ندارن و تحمل فصل تابستون براشون سخته. زیاد تشنه می شن و بیشتر دهانشون خشکه.

این افراد بعضی وقتا سر به هوا می شن و بیشتر به خاطر عجله ای که دارن کم دقت به نظر می رسن. زردی رنگ، تلخی دهن، تشنگی زیاد از جمله مواردیه که در صفراویا بیشتر دیده می شه.

با کی ازدواج کنن؟

این گروه نباید با فردی که مزاج سرد و تر دارن ازدواج کنن و بهتره همسرشون رو از بین آدمایی که مزاج سرد و خشک دارن انتخاب کنن. افراد صفراوی که مزاج گرم و خشک دارن با اینکه ممکنه روحیات شون با یه فرد صفراوی مزاج دیگه نزدیک باشه اما موضوع اینه که این دو کنار هم در زندگی با بحران مواجه می شن.

ممکنه خیلی راحت کم دقتی کنن و کلاه سرشون بره یا تصمیمای با عجله در زندگی بگیرن. اونا هر چی زود به فکرشون برسه رو اجرایی می کنن و این به صلاح زندگی نیس در حالی که اگه با فردی با مزاج سرد و خشک یا گرم و تر ازدواج کنن نتیجه بهتری می گیرن.

چه شغلی بهترینه؟

صفراویا به خاطر تند و تیز بودنشون می تونن بهترین انتخاب واسه کارای اورژانسی و فوریتی باشن. این گروه با مزاج گرم و خشک شون خیلی راحت می تونن متناسب با کارآیی و تیزهوشی شون در یکی از مشاغل دکتر آمبولانس، راننده آمبولانس، آتیش نشون، جراح اورژانس حاضر شن.

در بخشای ورزشی این گروه می تونن موتورسوارهای حرفه ای باشن یا در اتومبیلرانی موفق باشن یا در پینگ پونگ مقام به دست بیارن. اگه فوتبالیست باشن بهترین نقطه واسه اونا خط حمله س. اونا اگه در جایگاه دفاع بازی کنن کلافه می شن و بازی خوبی ارائه نمی دن و اما صفراویا در ورزشای رزمی مثل تکواندو که سرعت عمل و هوشمندی توأمان لازم داره بسیار موفق ان و می تونن یافته های درخشانی رو به دست بیارن.

سرد و تر

بلغمیای شیرینی دوست

مردان و زنائی که در گروه بلغمیا قرار می گیرن چاق و چاق هستن و اندازه چربی در بدن شون زیاده. این گروه که مزاج سرد و تر دارن بیشتر دهنی مرطوب دارن و خوش خواب ان و میل به خوردن شیرینی در اونا زیاده. این گروه در زمستون خیلی راحت نیستن. اونا کمتر عصبانی می شن و بیشتر آروم و صبورند. رنگ پوست بلغمیا سفیده. آب دهن شون معمولا زیاده. نفخ و ترش کردن معده از جمله شکایات این گروه س و فراموشی زیاد سراغ شون میاد.

با کی ازدواج کنن؟

این گروه که سرد و ترن خلق و خویی آرم و آهسته دارن. بیشتر فکر شده عمل میکنن و سریع تصمیم نمی گیرن. این گروه با هر طبعی میسازن؛ اما نکته ای که هست اینه که آدمایی که مزاج گرم و خشک دارن از مصاحبت با این افراد کلافه می شن و همیشه دعوایشون می شه. نمونه این مورد زنایی هستن که همیشه می گن همه بار زندگی روی دوش منه. همسرم بی خیاله و به مسائل زندگی نمی رسه و حواسش به زندگی نیس. مردانی که سرد و ترن به خاطر ویژگیای مزاج شونه.

چه شغلی بهترینه؟

افراد بلغمی با مزاج سرد و ترشان بیشتر در سمتای مدیریتی موثر هستن. اونا به خاطر صبر و حوصله ای که دارن می تونن خوب با ارباب مراجعه صحبت کنن و از سر حوصله کارشون رو راه بندازن. از طرفی اونا خیلی آروم کار می کنن و شاید همین موضوع کمی مراجعه کننده ها رو کلافه کنه. اونا می تونن نیروی انسانی زیادی رو مدیریت کنن و تعداد زیادی پرسنل داشته باشن.

سرد و خشک

سوداویای دوراندیش

آدمایی که مزاج سرد و خشک دارن، سوداوی مزاج ان و همونطور که از مزاج شون برمیاد معمولا پوستی خشک دارن. بیشتر بینی اونا خشکه و علاقه شون به شیرینی جات و گرمی بیشتر از ترشیجات و سردیه.

اونا عاشق هوای گرم هستن و بهار رو محبوب ترین فصلا می دونن. اونا دقیق و منظم هستن و معمولا حسابگران خوبی در کار و زندگی ان. سوداویا لاغرند و خوابی بسیار سبک دارن. فکر و خیال زیاد سراغ شون میاد و یکی از ویژگیاشون سیاهی و تیرگی دور چشمه.

با کی ازدواج کنن؟

بهترین گزینه واسه این گروه انتخاب همسر از بین مزج دموی یا مزاجای سرد و تره. اونا بهتر می تونن حال و شرایط همدیگه رو بفهمن و سازگاری بیشتری هم با هم در زندگی دارن. دموی مزاجا بعضی وقتا کارا رو به بعد میندازن در حالی که سوداوی مزاجا کمی با وسواس و حسابگری بیشتری به کارا می پردازن و تلاش می کنن کمی همدیگه رو معتدل کنن.

چه شغلی بهترینه؟

فعالیتای هنری بهترین گزینه واسه مزاج سرد و خشک یا همون سوداوی مزاج هاست. علاوه بر این اونا می تونن خیلی راحت از پس فعالیتا و مشاغلی مثل حسابداری، حراست، نگهبانی، پلیس آگاهی و بازپرس بربیایند.

اونا شدیدا دقیق ان و خیلی راحت مو رو از ماست بیرون میکشن. البته آنهای ک ضعف بزرگ دارن و اون اینه که کمتر روی بقیه آدما حساب می کنن و تنها خودشون رو می بینن. سوداویا می تونن با حوصله جزییات زیادی رو در نقاشی و اثر هنری شون دید کنن. بزرگترین فیلسوفان و ریاضی دانان از میون این گروه بودن.

تکلیف ۵ مزاج دیگه چی می شه؟

سردی، تری، گرمی و خشکی و معتدل بخش دیگری از مزاجای نهگانه هستن که به اونا مزاج مفرد یا مطلق می گن. البته در مطلق بودن اونا نباید خیلی قطعیت داشت چون این نوع مزاجا طیف ان و خیلی راحت نمیشه گفت که فلان فرد صددرصد گرم مطلق یا تر مطلقه. این مزاجا طیفای مختلفی دارن و وقتی پای مقایسه به میان میاد فردی در مقایسه با دیگری می تونه گرم تر یا می تونه خشک تر یا سردتر باشه.

همیشه کار به این سادگی نیس!

بعضی وقتا تشخیص مزاج به طور کامل سخت می شه و متخصص طب سنتی هم در تشخیص مزاج دچار مشکل می شه چون مزاج در قسمتای جور واجور بدن فرق داره. شاید در دور و بر خود دیده باشین آدمایی که پاشون یخه ولی عوضش بالاتنه ای گرم دارن. این گروه از افراد دارای مزاج دوگانه ان؛ و این مزاج دوگانه به وجود اومده به وسیله اون هستش که مواد ترکیب یه دست و مناسب در کل بدن ندارن.

واقعا به دلیل وجود انسداد این اختلاف بروز می کنه و بدن دچار این مشکل می شه. این اختلاف به وجود اومده به وسیله سبک زندگی نادرست و مصرف درهم و برهم خوراکیا و مواد غذاییه. در این شرایط خلطایی که در بدن وجود دارن فازبندی می شن. اخلاط خشک به سمت بالای بدن می رن و اخلاط تر به دلیل سنگینی که دارن به سمت پایین بدن هدایت می شن.

چه غذایی چه مزاجی؟

خورش آلو انتخاب دموی مزاجا

از بین نوعای جورواجور خوراکیا و غذاها بهترین انتخاب واسه افراد دموی مزاج مصرف غذاهاییه که مزاج سرد و خنک دارن. در میون این غذاها آش انار، خورش آلو، آب زرشک، ماست و عدسی و شکلای جور واجور مرکبات انتخابای خوبی واسه این افراده. با اینکه پیشنهاد ما اینه که هر فرد با مشاوره متخصص طب سنتی و بعد از مطمئن شدن نوع مزاجش رژیم و برنامه غذایی اش رو با دستوران دکتر تنظیم کنه.

نوشیدن شربت قدومه شیرازی صبحا قبل از خوردن صبحونه هم انتخاب خوبیه. این نوشیدنی سنتی می تونه به بهتر شدن کارکرد روده ها در افراد دموی کمک کنه. از طرفی دوری از مصرف غذاهایی که مزاج گرم دارن به این افراد کمک می کنه تا نشاط و سلامتی بیشتری داشته باشن.

جا دادن غذاهای با طبع گرم فقط به افزایش و غلبه خط دم در بدن می رسه که می تونه عوارضی رو به همراه داشته باشه. پس تا می تونین از جا دادن شکلای جور واجور ماکارونی و غذاهایی که با گوشت گوسفند و بوقلمون جفت و جور می شن دوری کنین و حتی مصرف سبزیجات گرم مثل هویج، ترب، زیتون و انجیر رو هم به کمترین حد ممکن برسونین.

بلغمی هستین دور عدسی خط بکشین

افراد بلغمی به دلیل مزاج سرد و ترشان باید در مصرف غذاها و خوراکیایی که مزاج سرد دارن دوری داشته باشن؛ پس این گروه می تونن با تجویز دکتر طب سنتی مصرف گوشت گاو و گوساله رو به کمترین حد ممکن برسانند و از گوشت گوسفند یا شتر و حتی گوشت بوقلمون که طبع گرم دارن واسه جفت و جور غذا استفاده کنن.

عدسی و قارچ و سیب زمینی هم از جمله موادیه که باید مصرف اونو در برنامه غذایی شون به کمترین حد ممکن برسانند. مزه دار کردن غذا با اودیه ها و سبزیجات معطر که طبع گرم دارن مثل زعفران، دارچین، هل، خردل، نعناع، ریحان، کرفس و ترخون هم از دیگر نکاتیه که واسه این گروه مناسبه.

صفراوی هستین از سالاد جدا نشید

از اونجا که افراد صفراوی مزاجی گرم و خشک دارن بهتره در برنامه غذایی شون در کنار وعده های غذایی از سبزیجات و سالاد استفاده کنن؛ اونم سالادی که در اون کاهو و گوجه خیار با آب لیموی تازه مزه دار شده.

این افراد می تونن با مصرف ماهی و ماست و شکلای جور واجور لبنیات انتخاب درستی واسه وعده غذایی شون داشته باشن. البته دستورات غذایی متنوعی نه فقط واسه این گروه بلکه واسه همه گروه های نهگانه مزاج هست که فقط با مشورت دقیق با متخصص طب سنتی پیشنهاد می شه.

برخلاف بلغمیا که می تونن خیلی راحت سراغ شکلای جور واجور ادویه برن، صفراوی مزاجا باید از مصرف ادویه های گرم مثل دارچین و زنجبیل دوری کنن و تا می تونن میوه ها و سبزیجاتی مثل سیب و هویج و کدو و عدس و ماش و هلو به برنامه میان وعده هاشون اضافه کنن.

سودازاها رو از یاد ببرین

واسه اونا که سوداوی مزاج هستن دوری از مصرف خوراکی ها و غذاهای سودازا خیلی مهمه؛ پس تا جایی که می تونین مصرف غذاهایی که در اونا از بادمجان، فلفل دلمه و کلم بروکلی استفاده شده دوری کنین. با دکتر سنتی مشورت کنین و جایگزینی مناسب واسه گوشت گاو که از شکلای جور واجور گوشت های سودازاست، در نظر بگیرین.

تا جایی که می تونین سماق رو چاشنی غذای تون کنین و از آبغوره و سرکه واسه طعم دار کردن غذا و سالاد کمک بگیرین. میوه هایی مثل زالزالک، سنجد، آلبالو، انار و نارنجی رو برابر فصل در برنامه غذایی تون بذارین تا سلامت و نشاط بیشتری رو تجربه کنین.

میشه مزاج رو عوض کرد؟

در طب سنتی تصمیمات و راهکارهای متنوعی واسه تغییر مزاج هست؛ پس امکان اون هست اما کار خیلی ساده ای نیس و فقط در شرایط خاص به بیماران پیشنهاد می شه. با همه اینا میشه مزاجای سرد رو به گرم و مزاجای گرم رو به سرد تبدیل کرد اما واقعیت اینه که ما این کار رو مخصوصا در مورد دوم یعنی تغییر مزاج گرم به سرد اصلا درست نمی دونیم.

مهمترین علتی که واسه اون داریم اینه که در مزاجای گرم انرژی حیاتی در بدن هست که خود مهمترین اصل واسه سلامته. حالا اگه بیاییم این مزاج رو به سمت سردی هدایت کنیم یعنی داریم به مرور انرژی زندگی رو در بدن فرد کاهش می دیم؛ پس این کار پیشنهاد نمی شه مگه در شرایطی که متخصص یا دکتر طب سنتی واسه درمان یا کنترل مریضی اونم در شرایط خاص تغییر مزاج گرم به سرد رو تجویز کنه اما در مورد تغییر مزاج سرد به گرم موضوع فرق می کنه؛ با اینکه بازم باید تاکید کنم که این راه باید با مشاوره متخصص طب سنتی و فرد کاربلد انجام شه چون اگه استانداردهای کار رعایتت نشه، این روند با مشکلات و مریضی همراه می شه.

سلام دکتر

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *