زبون بدن افراد دروغگو؛ ۱۱ حالتی که نشون می ده کسی دروغ می گوید 

دانلود پایان نامه

 

شما می تونین افرادی که دروغ میگن رو تشخیص بدین؟ در تحقیق جدیدی که به وسیله دکتر «لین تن برینک»، روانشناس پزشکی قانونی، و همکارانش در دانشکده ی کار و کاسبی هاس در دانشگاه کالیفرنیای برکلی انجام شده، به این نتیجه رسیدن که آدم به شکل ذاتی می تونه دروغگوا رو به درستی تشخیص بده و این غریزه در آدم بسیار قویه، اما بدیش اینه ذهن خودآگاه ما بعضی وقتا در تشخیص دروغگوها شکست می خوره.

خوشبختانه، علائمی وجود دارن که می تونیم با کمک اونا دروغ و دروغگو رو بشناسیم. با ما باشین تا با زبون بدن افراد دروغگو آشنا شید.

 

دکتر «لیلیان گلاس»، تحلیلگر رفتاری و متخصص زبون بدن که با FBI در تشخیص علائم فریبکاری همکاری می کنه، در کتاب خود با عنوان «زبون بدن دروغگوا» می گه: وقتی سعی داریم بفهمیم کسی به ما دروغ می گه باید اول رفتارهای اونو در موقعیتای عادی بدونیم. در مرحله بعد، به شکل، زبون بدن و الگوهای گفتاری فرد دقت کنیم.

کسی که دروغ می گه ناخودآگاه علائم زیر رو از خود نشون می ده.

۱. حالت سر خود رو سریع عوض می کنه

اگه از کسی سؤالی رو رک بپرسید و اون شخص خیلی سریع سر خود رو حرکت داد، احتمال داره در این موقعیت به شما دروغ بگه. «گلاس» می نویسه: «سر دروغگو به عقب میره، خم می شه و یا به یک طرف مایل می شه». این حالت بیشتر وقتی رخ می ده که از فرد سؤالی پرسیده شده و از اون انتظار پاسخی میره.

۲. تنفس اون تغییر می کنه

وقتی کسی داره به شما دروغ می گه، احتمال داره که به نفس نفس بیفته. «گلاس» در کتاب خود می نویسه: «این کار بر اثر ریفلاکس اتفاق میفته. وقتی تنفس فرد تغییر کنه، شونِه هاش بالا می رن و صداش ضعیف می شه. در اصل، دلیل اینکه به نفس نفس میفته اینه که ضربان قلب و جریان خون اون تغییر می کنه. همه این موارد زمانی رخ می ده که فرد حس اضطراب و نا آرومی داره – یعنی وقتی داره دروغ می گه».

۳. از جاش تکون نمی خورد

همه میدونیم که وقتی کسی اضطراب داره در جای خود وول می خوره، اما «گلاس» به ما می گه باید مراقب کسی که اصلا در جای خود حرکت نمی کنه، هم باشیم. اون می نویسه: «این ممکنه علامتی از جنگ عصبی ساده باشه، چون که بدن خود رو واسه روبرو شدن ی احتمالی آماده می کنه. وقتی فرد در گفت وگوی عادی شرکت می کنه، به شکل طبیعی بدن خود رو با حرکات ناخودآگاه و آروم حرکت می ده. پس اگه دیدید طرف مقابل اصلا تکون نمی خورد و سفت و محکم سر جای خود نشسته یا وایس تاده، احتمال زیادی هست که کاسه ای زیر نیم کاسه باشه».

۴. کلمات و عبارات رو تکرار می کنه

این حالت وقتی رخ می ده که فرد دروغگو سعی داره شما و خودشو نسبت به چیزی قانع کنه. اون سعی داره تا تو ذهن خود دروغ خود رو منطقی کنه. طبق گفته «گلاس» فرد دروغگو مثلا بارها تکرار می کنه: «من این کار رو نکردم. من این کار رو نکردم». اون با این تکرار فرصتی پیدا می کنه تا افکار خود رو منظم کنه. به دروغ خود ادامه بده و کار خود رو توجیه کنه.

۵. اطلاعات زیادی به شما می ده

«گلاس» می گه: «وقتی کسی به طور منظم به شما اطلاعات می ده – اطلاعاتی که از اون خواسته نکردین، به ویژه جزئیات زیادی رو بازگو می کنه – احتمال زیادی هست که داره به شما دروغ می گه. دروغگوها بیشتر زیاد حرف میزنن به این امید که با این همه حرافی و وراجی، بقیه حرف شون رو باور کنن».

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   زبون بدن زنان با اعتماد به نفس چیجوریه؟ 

۶. دستش رو جلو دهنش می بره و یا اونو می پوشونه

یک علامت دیگر واسه شناسایی فرد دروغگو اینه که وقتی نمی خواد جواب سؤالی رو بده و یا در مورد مسأله ای صحبت کنه، به شکل خودکار دستش رو روی دهنش می ذاره. وقتی بزرگسالان دست خود رو روی دهن شون می ذارن، یعنی نم پس نمی دن و نمی خوان حقیقت رو بگن. اونا با این کار واقعا زیپ دهن خود رو میکشن.

۷. به شکل ذاتی نواحی ضعیف بدنش رو می پوشاند

«گلاس» در کتاب خود می نویسه: «این نواحی می تونه گلو، سینه، سر یا شکم باشه». اون تأکید می کنه: من به اقتضای شغلم به عنوان مشاور وکلا، بیشتر در دادگاها این رفتار رو دیده ام. همیشه وقتی متهم دست خود رو روی گلویش می ذاره، مطمئن میشم که شهادت شاهد، اعصاب متهم رو نشونه گرفته. من تا وقتی در FBI کار نمی کردم، کاربرد پنهون ی این رفتار رو هیچوقت متوجه نشده بودم».

۸. پاهای خود رو جابه جا می کنه

فرد دروغگو با این کار به شما می گه که مضطرب و ناآرامه. نشون می ده که می خواد از این موقعیت فرار کنه. تشخیص این علامت، یکی از راه های کلیدی در شناخت دروغگوست. فقط به پاهایش نگاه کنین تا بفهمین دروغ می گه یا نه.

۹. حرف زدن براش سخت می شه

اگه به فیلم بازجویی یک متهم با دقت نگاه کرده باشین، می بینین که صحبت کردن براش سخت و سخت تر می شه. دلیل اینه که سیستم عصبی به طور خودکار ترشح بزاق رو به هنگام استرس کم می کنه و با این کار غشاهای مخاط دهن خشک می شه. از بین بقیه علائم دروغ، میشه به گاز گرفتن یهویی لب و یا فشردن لبا اشاره کرد.

۱۰. بی اونکه زیاد پلک بزنه به شما خیره می شه

معمولا وقتی کسی دروغ می گه از ایجاد رابطه چشمی پرهیز می کنه، اما دروغگو می تونه راه دیگری رو واسه کنترل و فریب شما انتخاب کنه، یعنی رابطه چشمی خود رو با شما حفظ کنه.

«برنی مادوف»، مثل بقیه شارلاتانا، بیشتر از عادی به افراد زل می زد و این کار رو بدون اینکه زیاد پلک بزنه انجام می داد. وقتی کسی حقیقت رو می گه، بیشتر چشمای خود رو به دور می گردونه و حتی ممکنه هر از بعضی وقتا به جای دیگری هم نگاه کنه. اما در مقابل دروغگوها نگاهی سرد و خیره رو واسه کنترل و ترسوندن به کار می برن.

در هر صورت باید مراقب پلک زدن سریع هم باشین.

۱۱. با انگشتش زیاد اشاره می کنه

وقتی فرد دروغگو حالت دفاعی به خود میگیره، سعی داره تا شرایط رو به نفع خود و به ضرر شما برگرداند. دروغگو به این خاطر دشمن می شه که شما مچش رو گرفتید و فهمیدین که دروغ می گه. به خاطر این با انگشتش شما رو نشونه میره.

برگرفته از : businessinsider

 


دیدگاهتان را بنویسید