متن کامل: پایان نامه مهندسی صنایع گرایش صنایع: زمان بندي توليد تخصيص منابع محدود در طول زمان براي انجام گروهي از فعاليت‏ها

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته صنایع

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مهندسی صنایع

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

گرایش صنایع

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

مقدمه

تعيين برنامه زمان­بندي و توالي عمليات در مسائل برنامه‏ريزي توليد به عنوان يكي از عوامل كليدي موفقيت در هر سازمان توليدي تأثیر مهم و موثري دارد، زيرا زمانبندي توليد باعث جلوگيري از انباشت سرمايه، تقليل ضايعات، كاهش و يا حذف بيكاري ماشين‏آلات و کوشش براي بهره گیری بهتر از آنها، پاسخگوئي بموقع به سفارش‏هاي مشتريان و تامين مواد اوليه و قطعات مورد نياز در موقع مناسب می‏گردد. مسائل زمانبندي توليد بسيار متنوع هستند.

امروزه اغلب كارخانجات كشور، بدون بهره گیری از روش‌هاي علمي برنامه‌ريزي توليد مشغول به كار هستند و لذا با مسائلي مانند وقفه‌‌هاي مختلف در توليد،‌ عدم وجود پيش بيني درخصوص مواد اوليه مورد نياز، مدت زمان لازم براي توليد، عدم توانايي تصميم گيري در خصوص تركيب توليد و … مواجه هستند.

1-2. اظهار مساله

در اين پژوهش به زمان­بندی کارها بروی ماشين­های موازی غير­مرتبط که توالی کارها وابسته به زمان آماده­سازی می باشد خواهيم پرداخت. کا­ر­ها قابليت برش يا حالت نيمه تمام بروی ماشين را دارا هستند. کوشش بر آن می باشد تا به زمان­بندی دست يابيم که هم حداکثر زمان تکمیل در آن کمينه باشد و هم حداکثر ديرکرد حداقل گردد.

1-3. ضرورت و اهداف پژوهش

هدف زمان­بندي توليد تخصيص منابع محدود در طول زمان براي انجام گروهي از فعاليت‏ها می باشد. داشتن يك برنامه زمان­بندي توليد مناسب، تاثير زيادي بر افزايش كارائي و دسترسي به اهداف سازمان دارد. مدل زمان­بندي توليد در هر يك از سازمان‌هاي توليدي با در نظر داشتن اهداف و اولويت‏هاي دسترسي به هر يك از آن‌ها متفاوت می باشد. بنابراين براي تعيين مدل زمان­بندي مناسب در سازمان آغاز بايد اهداف، اولويت­ها و محدوديت منابع مورد بررسي قرار گيرد.

برنامه‌ريزي توليد در واقع زمان­بندي و تعيين ترتيب اولويت‌هاي انجام كارها به صورت بهينه مي‌باشد واضح می باشد كه براي يك واحد توليدي حداقل کردن هزينه و افزايش بهره‌وري اهميت زيادي دارد، بنابراين نوبت‌بندي در برنامه (در عدد، زمان و مكان) به مقصود حداقل كردن هزينه و افزايش بهره‌وري لازم است.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

اهميت توالي كارها بر روي گروهي از ماشين­ها، با هدف تمركز بر هزينه­ها از آن جهت مورد توجه می باشد كه در محيط كسب و كار امروز، رقابت شركت­هاي توليدي از طريق قابليت آن­ها براي پاسخگويي سريع به تغييرات سريع در زمينه تجاري و توليد محصولات با كيفيت بالاتر و هزينه­هاي كمتر تعيين مي گردد. شركت­هاي توليدي در کوشش هستند تا اين قابليت ها را از طريق اتوماسيون و مفاهيم جديد مديريت مانند توليد به هنگام به دست آورند. اين مفاهيم به بسياري از شركت­ها در به دست آوردن سود اقتصادي كمك كرده می باشد. در سيستم هاي توليد بموقع كارها نبايد زودتر و نه ديرتر تكميل شوند كه به مسايل با هزينه هاي زودكرد و ديركرد و تخصيص موعدهاي تحويل منجر مي گردد. در يك بازار بسيار رقابتي ديركرد تحويل محصول با در نظر داشتن موعد تحويل آن ها يك مقياس عملكرد بسيار مهم براي واحدهاي توليدي در بازار رقابت می باشد، همچنين، زودكرد كارها موجب افزايش هزينه نگهداري مي گردد.

در مرور ادبیات موضوعی به اقدام آمده مشخص گردید که تاکنون کوشش­های بسیار ناچیز و جسته و گریخته­ای برای حل مساله زمان­بندی ماشین­های غیر­مرتبط با محدودیت­های در نظر گرفته شده در این پژوهش صورت گرفته می باشد. لذت در این پژوهش کوشش می­کنیم راه حلی علمی و عملی برای دستیابی به جوابی منطقی بدست آوریم.

1-4. پیش فرض های پژوهش

فرضیات اصلی مساله که ما را در واقعی­تر کردن مساله و نزدیک شدن هر چه بیشتر به دنیای واقع رهنمون میکنند بطور اختصار در زیر آمده اند:

  • تمام کارها بصورت مستقل زمان­بندی میشوند.
  • قطع کار بعد از انجام هر واحد یا جزء از کار می­تواند رخ دهد.
  • در هر لحظه هر ماشین حداکثر می­تواند یک کار را پردازش کند.
  • در هر لحظه هر کار حداکثر می­تواند روی یک ماشین پردازش گردد.
  • همه کار­ها در لحظه صفر در دسترس نیستند.
  • ماشین­ها در تمام زمان­ها در دسترس هستند.
  • قطع کار مجاز می باشد.
  • حداقل دو ماشین در کارگاه هست که غیر­مرتبط هستند.
  • بین کار­ها زمان آماده سازی هست.

 

1-5. اختصار فصل

در این فصل آغاز مقدمه­ای کوتاه ارائه شده می باشد. در ادامه مساله مطرح شده اظهار گردیده و ضرورت های لازم و اهداف مورد نظر برای انجام این پژوهش توضیح داده شده می باشد. در انتهای فصل پیش فرض های مورد نظر بطور فهرست وار اظهار گردیده می باشد.

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه : 65

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان