فایل پایان نامه : پایان نامه ارشد رشته مدیریت: برنامه ریزی استراتژی صادرات در شرکت ایران خودرو با تلفیق دو مدل کارت امتیازی متوازن و هوشین کانری

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد:

برنامه ریزی استراتژی صادرات در شرکت ایران خودرو با تلفیق دو مدل کارت امتیازی متوازن و هوشین کانری

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

فصل اول: کلیات طرح

مقدمه:

در سال­های اخیر بسیاری از سازمان­ها به این باور رسیده­اند که یکی از با ارزش­ترین دارایی­های­شان،
برنامه ریزی استراتژیک سازمان و مدل کسب وکار آنها می‌باشد. در دنیای پیچیده و پرچالش امروزی همه­ ما چه به عنوان یک فرد و چه به عنوان یک مدیر کسب­وکار، با گزینه­های روزافزون و کوشش برای کاهش زمان برای تصمیم­گیری و انتخاب مواجه هستیم. بر این اساس توانمندی استراتژی ها در ساده­سازی تصمیم­گیری مدیران، کاهش ریسک و تعریف انتظارات آنها بسیار ارزشمند می باشد. یکی از وظایف مدیریت ارشد هر سازمان ایجاد استراتژی های قدرتمندی می باشد که ضمن اقدام به تعهدات، قدرت توانمندی­های خود را در طول زمان ارتقاء دهد (کلر، 2008 : 21).

سال­هاست که ابزار کارت امتیازی متوازن و هوشین کانری به عنوان ابزاری برای برنامه ریزی استراتژیک و ایجاد فرق میان سازمانها مطرح می باشد. از هوشین کانری ژاپنی ، بعنوان مدیریت بر مبنای خط مشی نیز تعبیر می گردد. کارت امتیازی متوازن ابزار جدیدتر آمریکایی می باشد که کاپلان و نورتون در دهه 90 میلادی معرفی کرده اند و یک سیستم مدیریتی می باشد که سازمان را قادر می سازد چشم انداز و استراتژی سازمان را روشن و آنها را به اقدامات اجرایی ترجمه نماید و به چهار منظر مالی، منظر مشتری، منظر فرایندهای داخلی و منظر یادگیری و رشد می پردازد که در طول زمان تکامل یافته می باشد. (آکائویوچی، ،1377 : 37)

در این پژوهش مبانی این مفهوم مورد مطالعه قرار گرفته و مدلی توسعه یافته برای ارزیابی آن با در نظر داشتن دیدگاه­های مختلف مطرح شده تا کنون ارائه می گردد.

1-1- اظهار مسئله

روش کارت امتیازی متوازن در سال 1992 توسط پروفسور کاپلان و دکتر نورتون، دو تن از اساتید دانشگاه هاروارد ارائه گردید و مورد استقبال بسیاری از سازمان ها قرار گرفت. فلسفه و ماهیت وجودی این روش در این می باشد که چشم انداز، ماموریت و استراتژی سازمان را به اهداف و اندازه های مناسب تبدیل مینماید. این اندازه ها و اهداف در چهار دیدگاه مالی، مشتری، فرآیند داخلی کسب و کار و یادگیری و رشد اظهار می گردد. ایـن روش جنـبـه های مالی و غیر مالی عملکرد یک سازمان را تحت پوشش قرار داده و توازنی بین اندازه های مربوط به خروجی عملکرد مربوط به گذشته و محرک های عملکرد آینده ایجاد   مینماید.

– در بعد مالی در نظر داشتن شیوه هزینه کردن منابع مالی معطوف می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

– در مدل کارت امتیازای متوازن در نظر داشتن مشتری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، جلب رضایت مشتری از طریق توزیع کارا و بهبود کیفیت کالاها بدست می آید.

– بعد سوم مدل کارت امتیازی متوازن در نظر داشتن ” فرآیندهای داخلی سازمان” می باشد که موجب تقویت دو بعد قبلی می گردد.

– بعد “رشد و یادگیری” بر توانمندی کارکنان، کیفیت سیستم اطلاعاتی سازمان و چیدمان ابزار و تجهیزات آن برای دستیابی به اهداف می پردازد.

همچنین مدل “هوشین کانری” یک نظام برنامه ریزی می باشد برای پیاده سازی اهداف و استراتژی های کلان سازمان و تسری آن به سطوح مختلف از طریق شکست آبشاری اهداف و اقدامات.

روش برنامه ریزی هوشین، اهداف، جهت ها و رویکردهای مدیریت ارشد را تا سطح کارکنان سازمان بسط داده و آنها را به اشتراک می گذارد؛ بطوریکه هر واحد سازمانی بتواند فعالیت هایش را بر اساس آنها برنامه ریزی و هدایت نماید. سپس نتایج را مورد ارزیابی و معاینه قرار داده، از طریق حلقه دمینگ کوشش می ‌کند بطور مستمر عملکرد سازمان را بهبود بخشد.( آکائوچی، 1376: 39)

بدین مقصود تمام سازمان ها همواره در جهــت ارزیابی و پایش وضعیت حیات خود اقدامات گوناگونی را انجام می دهند. در زیر بعضی از علت های مهم برای برنامه ریزی استراتژیک یاد شده می باشد این علت های به وضوح نشان می دهد که عدم وجود چنین سیستمی، چه چالشها و خطراتی را متوجه سازمان می کند:

1- نظارت و کنترل بر عملکرد سازمانی در سطح خرد تا کلان.

2- ایجاد مبنایی مناسب برای تصمیم گیری واقعی مدیریت.

3- ایجاد امکان تشخیص و رفع عارضه های سازمانی.

4- کنترل شاخصهای کارایی، تاثیر، بهره وری و سودآوری.

5- ایجاد مبنایی جهت تشویق و تنبیه مناسب و کارآمد.

6- ایجاد امکان مناسب برای تحقق اهداف استراتژیک سازمانی.

7- ایجاد فضایی مناسب برای بهبود عملکرد در کلیه سطوح سازمان.

8- ایجاد ساختارهای مناسب برای مدیریت بر عملکرد سازمان.

9- امکان مقایسه شرکت با رقبا، تعیین نقاط قوت و ضعف داخلی و فرصتها و تهدیدهای محیطی جهت کمک به تدوین استراتژی های متناسب با محیط و توانمندیهای شرکت.

10- تجدید نظر در سرمایه گذاریهای گذشته و تصمیم گیری در خصوص سرمایه گذاریهای جدید بر اساس رتبه بندی های مبتنی بر ارزیابی های عملکرد.

11- کمک به تجدید نظر و تصمیم گیری دولت و سازمانهای دولتی در خصوص طرفداری، مداخله، تشویق، یا تنبیه و هدایت شرکتها.

همان گونه که در عبارات فوق نظاره می نمائید، برنامه ریزی استراتژیک با در نظر داشتن جنبه های مختلف سازمان و آن هم به صورت یک سیستم جامع، همراه با کارکرد صحیح، ضامن رشد و موفقیت خواهد بود.

شركت ایران خودروبه عنوان يكي از دو قطب بزرگ خودرو سازي كشور با بيش از 50% سهم بازار خودرو سواري در ايران، چشم انداز اصلي خود را در سه عنصر 1) انتخاب اول مشتريان ايراني، 2) همكار برگزيده خودرو سازان جهاني و 3) خودرو ساز جهاني مي بيند. تحقق عنصر اول چشم انداز با سهم بازار بيش از 50% محقق شده می باشد. از سوي ديگر، شركت ایران خودرو باب همكاري با چندين خودرو ساز جهاني را در جهت تحقق استراتژي همكار برگزيده خودرو سازان جهاني تا حدودي تعقيب كرده می باشد. با در نظر داشتن آن كه شركت در دستيابي به عنصر سوم چشم انداز تا حدود زيادي ناموفق اقدام كرده می باشد (تنها 2% از حجم كل توليد ایران خودرو منجر به صادرات شده می باشد، در حالي كه مقدار هدف 20% بوده می باشد). بنابراين استراتژي حضور موفق در بازار جهاني به عنوان يك موضوع استراتژيك در شركت ایران خودرومطرح گرديده می باشد. با در نظر داشتن آنكه تحقق چنين استراتژي به مشاركت و همسوسازي بسياري از لايه هاي سازماني نياز داشت. بنابراين در پاسخ به اين نياز بهره گیری از دو توجه كارت امتيازی متوازن و هوشين كانري به عنوان ابزارهاي مورد نياز هدف قرار گرفت. مسئله مهم و سئوال كليدي براي مديريت عامل و معاونت صادرات نحوه ترجمه و جاري سازي اين استراتژي در شركت ایران خودرو مي باشد.

1-2- اهمیت و ضرورت پژوهش

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

امروزه يكي از عمده ترين مشكلات سازمان ها جاري سازي و پياده سازي استراتژي هائي می باشد كه به زحمت از طريق ساز و كارهاي رسمي برنامه ريزي استراتژيك نظير تدوين چشم انداز، بيانيه ماموريت و تحليل نقاط قوت و ضعف و تهديد ها و فرصت ها تهيه شده اند. اين مشكلات بويژه در سازمانهاي بزرگ با سطوح مختلف سازماني بيشتر به چشم مي خورد. به هر حال در طول زمان براي ترجمه و جاري سازي استراتژيها ابزارهاي مختلفي مطرح شده اند. در اين ميان، بهره گیری از ابزارهاي هوشين كانري و كارت امتيازی متوازن در بسياري از سازمانهاي جهاني بسيار مرسوم بوده می باشد. “هوشین کانری” یک نظام برنامه ریزی می باشد برای پیاده سازی اهداف و استراتژیهای کلان سازمان و تسری آن به سطوح مختلف از طریق شکست آبشاری اهداف و اقدامات.

روش برنامه ریزی هوشین، اهداف، جهت ها و رویکردهای مدیریت ارشد را تا سطح کارکنان سازمان بسط داده و آنها را به اشتراک می گذارد بطوریکه هر واحد سازمانی بتواند فعالیتهایش را بر اساس آنها برنامه ریزی و هدایت نماید. سپس نتایج را مورد ارزیابی و معاینه قرار داده، از طریق حلقه دمینگ  کوشش می ‌کند بطور مستمر عملکرد سازمان را بهبود بخشد. هوشین کانری عبارتی می باشد ژاپنی که بر واژه هایی همچون ” قطب نما، عقربه جهت نما و جهت گیری مدیریت دلالت دارد.” هوشین” مترادف “خط مشی”  و “کانری” مترادف “گسترش” و “مدیریت” میباشد. لذا از هوشین کانری، بعنوان مدیریت بر مبنای خط مشی نیز تعبیر میشود. هوشین کانری در سال 1968 توسط شرکت ژاپنی” تایرسازی بریجستون” ابداع گردید. اگر چه موفقیت پیاده سازی هوشین در شرکت ژاپنی در سال 1976 به مناسبت اخذ جایزه دومینگ، شرکت اچ پی  را بعنوان پیشرو در این زمینه مطرح ساخته می باشد. از سوی دیگر کارت امتیازی متوازن ابزار جدیدتر آمریکایی می باشد که در دهه 90 میلادی معرفی شده که یک سیستم مدیریتی می باشد که سازمان را قادر می سازد چشم انداز و استراتژی سازمان را روشن و آنها را به اقدامات اجرایی ترجمه می نماید و به چهار منظر مالی، منظر مشتری، منظر فرایندهای داخلی و منظر یادگیری و رشد می پردازد که در طول زمان تکامل یافته می باشد.

بهره گیری از توجه كارت امتيازی متوازن و توسعه آن بيشتر از آن چيزي بوده می باشد كه در ابتداي تولد آن فكر مي گردید. به هر حال، با ظهور، پياده سازي و توسعه تدريجي كارت امتيازی متوازن اولين سئوالي كه در پيش روي بسياري از مديران سازمان ها قرار گرفته می باشد اين بوده می باشد:

آيا كارت امتيازی متوازن و هوشين كانري دو توجه جدا از هم هستند كه هر كدام از آن ها هدف خاصي را دنبال مي كنند يا آن كه دو توجه مشابه هستند كه هر دو به دنبال ترجمه و خرد كردن استراتژي ها با سبك منحصر به فرد خود هستند؟

بسياري از مديران سازمان ها از هوشين كانري به عنوان يك ابزار كارآمد در جهت خرد كردن اهداف و استراتژي و تعميم آن به لايه هاي مختلف وظيفه اي سازمان بهره گیری كرده اند. در اين روش اهداف سطوح بالاتر در يك ساختار سطح درختي به اهداف و پروژه هاي سطوح پائين تر گسترش مي يابند طوري كه با شكست آبشاري اهداف و پروژه همه سازمان خود را در راستاي اهداف و خط مشي هاي كلان ذينفع      مي بينند. با اين حال، مشكل اساسي كه در اين زمينه هست نوع ساختار اهداف و به عبارتي جنس اهدافي می باشد كه سازمان در هر سطح در راستاي تحقق اهداف اصلي و سطوح بالاتر انتخاب مي كند. دو توجه ذكر شده را ميتوان به عنوان دو ابزار مشابه بمنظور پياده سازي و ترجمه استراتژيها در نظر گرفت. با در نظر داشتن اينكه اين دو ابزار هدف خاصي را دنبال مي كنند، اما طريقه و پياده سازي آنها در سازمان ها كاملا متفاوت مي باشد. هريك از دو روش فوق مزايا و معايبي را دارا مي باشد كه با بررسي سازمان مي توان در خصوص انتخاب هر يك از آنها تصميم گيري نمود. از تلفيق دو روش فوق مي توان بر مزايا افزود و معايب آن را كاهش داد. با اين سئوالات كه:

آيا اهدافي كه در سطوح مختلف بويژه در سطوح بالا (قبل از خرد كردن به سطوح پائين تر) انتخاب مي شوند موزون و هم راستا هستند؟ آيا اهداف يكديگر را در جهت تحقق چشم انداز و ماموريت سازمان پشتيباني مي كنند؟ آيا لزوم تحقق يك سري از اهداف دردراز مدت به تحقق اهدافي ديگر در كوتاه مدت وابسته می باشد؟

هوشين كانري به مقصود تحقق اهداف ساليانه تعيين شده، كه در راستاي تحقق استراتژيها مي باشد، اقدام می ‌کند و همراستايي اهداف استراتژيك را در جهت تحقق چشم انداز و ماموريت سازمان پشتيباني نمي كند، در نقطه مقابل كارت امتيازي متوازن بيشتر توجه خود را بر روي همراستايي اهداف استراتژيك در جهت تحقق چشم انداز و ماموريت سازمان گذاشته می باشد و در پياده سازي استراتژي ها داراي ضعف هاي زيادي مي باشد. در واقع كارت امتيازی متوازن با تدوين نقشه اي از اهداف شركت (با الهام از چشم انداز، بيانيه ماموريت، استراتژيهاي كلان يا موضوعات استراتژيك کوشش كرده می باشد تا از لحاظ زماني (دراز مدت و كوتاه مدت)، توالي(پسين و پيشين) و جنسيت(مالي و غيرمالي) بين اهداف سطوح بالاي استراتژي شركت در منظرهاي مالي، منظر مشتري، منظر فرايندهاي داخلي و منظر رشد و يادگيري توازن و همراستائي منطقي مستقر نمايد. با اين حال مشكل اصلي كارت امتيازی متوازن به نحوه خرد كردن و همراستائي استراتژيها در سطوح پائين تر بويژه در سازمانهاي بزرگ با ساختار وظيفه اي و غير فرايندي بر ميگردد. اگر چه راهكارهاي مختلفي مانند تدوين نقشه هاي استراتژي مجزا براي سطوح پائين تر توسط بسياري از سازمان پيش بيني شده می باشد، اما مشكل اصلي همچنان حل نشده می باشد و ترسيم نقشه هاي متعدد استراتژي در سطوح پائين تر نه تنها همراستائي با سطوح نقشه استراتژي بالاتر را حفظ نكرده، بلكه در برخي مواقع باعث گمراهي بسياري از كاركنان شده می باشد.

اين سر درگمي در شركت هاي بزرگ كه از ساختار وظيفه اي تبعيت مي كنند بيشتر به چشم مي خورد بويژه اين كه كارت امتيازی متوازن در منظر سوم خود به دنبال خلق يا بهبود فرايندهاي داخلي شركت ها مي باشد. سئوالي كه در اصل اينجا خلق مي گردد اين می باشد كه:

آيا ميتوان از تركيب توام و يكپارچه كارت امتيازی متوازن و هوشين كانري بهره گیری كرد طوري كه بتوان استراتژيهاي شركت را در راستای رسیدن به چشم انداز هدایت نمود؟

بله.كارت امتيازي متوازن به مقصود ترجمه استراتژي ها به كار رفته و هدف آن مديريت عملكرد استراتژي هاي سازمان مي باشد. در همين راستا هوشين كانري نيز ابزاري براي تحقق اهداف استراتژيك ميباشد كه كنترل كاملي بر شاخصهاي استراتژيك و پروژه ها و اقدامات استراتژيك دارد. با در نظر داشتن مطالب ذكر شده در صورتي كه كارت امتيازی متوازن و هوشين كانري را باهم تركيب نماييم مي توان استراتژيهاي سازمان را از طريق تعريف صحيح پروژه ها و كنترل صحيح و به موقع پروژه‌ها در راستاي رسيدن به چشم انداز هدايت كرد و همچنين نظارت بر شاخص‌هاي كنترلي اهداف كه از كارت امتيازي متوازن استخراج و توسط هوشين كانري كنترل مي گردد.

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه : 172

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان