با گربه مشهور مسجد ایاصوفیه استانبول آشنا شید

دانلود پایان نامه

گربه زیبایی که سال هاس در داخل مسجد ایاصوفیه استانبول زندگی می کنه، حالا دیگه به یکی از نمادهای این مسجد تاریخی تبدیل شده.

مقاله های در رابطه:

  • مسجد ایاصوفیه، شکوه معماری بیزانس در استانبول
  • تماشا کنین: مسجد ایاصوفیه استانبول، یادگار شکوهمند معماری بیزانس

ایاصوفیه در شهر استانبول، درزمان سالیان دراز کاربری های مختلفی از کلیسای اورتودوکس یونانی گرفته تا مسجد باشکوه و باشکوه مسلمونا در زمان امپراتوری عثمانی داشته و حالا هم به موزه تبدیل شده است. ولی شاید حیرت انگیزترین کاربری ایاصوفیه، این است که این مسجد خونه یکی از گربه هایی به حساب می آید که در شبکه های مجازی هم معروفیت زیادی کسب کرده!

«گلی» (Gli) که به معنی «پیوند عشق» است، طبق اطلاعات صفحه رسمی خود در وب سایت موزه، یه گربه زیبای اروپایی با موهای کوتاه و چشمون کج و البته طرز رفتاری شاهانهه! اون بیشتر زندگی ۱۴ ساله اش رو در بین دیواره های هزار ساله و قدیمی ایاصوفیه ترکیه کذرونده و در عین حال تبدیل به یه سوژه دوست داشتنی و جذاب واسه گردشگرانی که به ایاصوفیه می روند، شده.

گربه مسجد ایاصوفیه

«امید باهچلی» (Umut Bahceli)، راهنمای گردشگران و کسی که صفحه اینستاگرام گلی رو اداره می کنه، به «لونلی پلانت» (Lonely Planet) گفت:

اون واقعا دوست داره که ژست بگیره.

گربه مسجد ایاصوفیه

شاید نویسنده فقید انگلیسی «تری پراچت» (Terry Pratchett) به طور کامل حق داشت وقتی که می گفت:

در زمان قدیم گربه ها به عنوان خدایان پرستش می شدن و اون ها این نکته رو هنوز فراموش نکرده ان.

باهچلی در ادامه گفت که گلی دارای روش هدف دار خاصیه. ایشون در این مورد اینجور گفت: 

اگه اون بخواد با مردم تعامل و رابطه داشته باشه، پایین جایگاه موذن ها می ایستد؛ ولی اگه خیلی خسته باشه و نخواد کسی اون رو در آغوش گیرد و نوازش کنه، تو یه نقطه مرکزی پایین گنبد در کف مسجد خواهد نشست.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه با کلید واژگانناخودآگاه، روانشناسی، احساس حقارت، جوامع انسانی

گربه مسجد ایاصوفیه

این نقطه که باهچلی به اون اشاره می کنه، بخشی از کف زمین مسجده که از سنگ مرمر ساخته شده و در پایین گنبد قرار داره. این همون جاییه که در گذشته امپراتوران بیزانس در اونجا تاج گذاری شده بودن. اینجا چون بسیار مهم و حساسه و لازمه گردشگران پاشون رو اونجا نگذارند، در داخل حصاری مواظبت می شه. پس نقطه خوبی واسه گلیه تا اون بتونه یه مدت رو به تنهایی و به دور از آزار در اونجا بگذراند.

اگه احساس می کنین که در سفر بعدی خود به استانبول حتما باید گلی رو ببینین، باید فعالیت های فصلی اون رو بدونین. امید می گوید:

جای های مورد علاقه اون در ایاصوفیه با در نظر گرفتن آب و هوا عوض می شه. اون در زمستون معمولا دوست داره در مقابل نور پروژکتوری که محراب و منبر مسجد رو روشن می کنه بایستد چون اونجا بسیار گرمه. ولی در تابستون می تونید اون رو در حال استراحت روی زمین و داخل باریکه ای از نوری که به وسیله نور خورشید از پنجره ها می تابد، پیدا کنین.

گربه مسجد ایاصوفیه

کیزیم (Kizim) آبجی گلی هم در ایاصوفیه زندگی می کنه، ولی این گلیه که بسیار به معروفیت رسیده. اون حساب شخصی اینستاگرام داره و حتی یه بار «باراک اوباما» رئیس جمهور قبلی آمریکا در سفر رسمی و کاری اش به ترکیه با گلی ملاقات کرد!

پس شما هم در سفر به شهر استانبول و مسجد ایاصوفیه دیدار با این شخصیت مهم و مشهور رو از دست ندین!

دیدگاهتان را بنویسید