با کلیسای اسپیسو کامنی در روسیه آشنا شید

دانلود پایان نامه

کلیسا‎ی اسپِیسو کامِنی (Spaso-Kamenny) در جزیره ی کوچیکی واقع در بخش میانی دریاچه‎ی کوبنسکی Kubensky Lake هستش، این صومعه در منطقه‎ی شهری Ust-Kubinsky District در ایالت ولوگدا هستش (بخشی از استان یا شهر در شوروی قبلی رو Oblast می‎می گن) و حدود ۵۰۰ کیلومتر با مسکو فاصله داشته و در شمال اون قرار داره. با سایت ما همراه باشین.

مقاله های در رابطه:

  • با بزرگ ترین کلیساهای جهان آشنا شید
  • کلیسای سانتاماریا باشکوه ترین کلیسای دنیا؛ مکزیک
  • کلیسای نور، شاعرانه ترین کلیسای جهان

جزیره‎ی کامِنی جزیره‎ای بسیار کوچیک بوده و مساحت اون فقط ۱۲۰ در ۷۰ متره و دریاچه ای که این جزیره در اون هستش با آب و هوای نامساعد و طوفان های تکراری خود شناخته شده. کلیسای اسپِیسو کامِنی که در این جزیره هستش به عنوان اولین صومعه‎ی سنگی در شمال کشور روسیه شناخته می شه.

وقتی که این صومعه ساخته شد، راهبان و صومعه نشینان واسه جلوگیری از فرسایش این جزیره دور و بر اون رو با بتن‎های سنگی استواری بخشیدند. دلیل اینکه این صومعه با نام اسپِیسو کامِنی شناخته می‎شه اینه که به شکل تحت الفظی به عبارت “Savior on Stone” یا "استواری بخشیده شده با سنگ" اشاره داره، به اصطلاح این نام گذاری به افتخار معبد اصلی Transfiguration of Our Saviorه.

کلیسای اسپیسو کامنی در روسیه1

اگه بخواین گذشتهی مختصری از این صومعه بدونین باید بگیم که در سال ۱۲۶۹ دوک گلِب واسیلوویچ، شاهزادهی شهر بلوزرسک روسیه، در طوفان شدیدی گیر افتاد و به سختی خود رو به طرف ساحل کشوند و با مکانی روبه رو شد که جمعی از معتکفین و زاهدان در اونجا ساکن هستن. وقتی اون فهمید که این معتکفین نمیتونن کلیسا بسازن؛ دستور ساخت یه کلیسای چوبی رو داد؛ اما بعد از گذشت ۲۰۰ سال در همون جا یه بنای چهارستون سنگی ساخته شد. با اینکه این صومعه پابرجا موند ولی نتونست پیشرفت کنه و دلیل اصلی اون کوچیک بودن و دورافتاده بودن جزیره از شهر بود.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مقاله با موضوعاستاندارد، صورتهای مالی، عملکرد مالی، حسابداری مالی

در قرن ۱۶، این صومعه کم کم معروفیت خود رو از دست داد. اینجا بیشتر به عنوان مکانی واسه تبعید از شناخته شده بود، مکانی بود که یه فرد مذهبی سن بالا به نام ایوون نِرونوف اولین بار به اونجا تبعید شد.

در سال ۱۷۷۴، یکی از افراد تبعید شده صومعه رو به آتیش کشید و پس از اون معتکفین به مدت ۲۶ سال به ولوگدا منتقل شدن. آخرسر در سال ۱۸۰۱ به جزیره برگشتن، کلیسای بزرگ تری در این شهر بازسازی شد که به جای یه گنبد دارای 5 گنبد بود. تنها ساختمونهایی که پس از قرون وسطی در این جزیره ساخته شدن مربوط به یه مسافرخانه و دو فانوس دریایی بود که در سال ۱۸۷۰ واسه بر طرف کردن نیازای معتکفین و بازدیدکنندگان صومعه ساخته شدن.

در سال ۱۹۲۵، دولت شوروی این صومعه رو تعطیل کرد و این جزیره دوباره مکانی واسه تبعید مجرمان شد. در سال ۱۹۳۷، پس از پایان زمان تبعید جمعی از زندانیان، این جزیره رو ترک کردن و باز این جزیره خالی از ساکنان شد.

طی سالهای گذشته، گروهی از داوطلبان تلاش کردن که کلیسا رو دوباره درست کنن، ولی پیشرفت این طرح به دلیل کمبود بودجه بسیار کنه بوده.

 

کلیسای اسپیسو کامنی در روسیه2

کلیسای اسپیسو کامنی در روسیه3

کلیسای اسپیسو کامنی در روسیه4

کلیسای اسپیسو کامنی در روسیه5

کلیسای اسپیسو کامنی در روسیه6

ابتدا قرن ۲۰ – تصویری از کلیسای اسپِیسو کامِنی

دیدگاهتان را بنویسید