با نمایشگاه آنلاین گوگل میراث باستانی عراق رو تماشا کنین

دانلود پایان نامه

 سقوط صدام در نتیجه جنگ عراق و حمله آمریکا رقم خورد و در آخر حمله داعش، دنباله ای از اتفاق های خشن و پرتنش سال های گذشته در عراق بوده که آسیب های زیادی به بار آورده و یکی مهم ترینِ اون ها تهدید و تخریب میراث فرهنگی و آثار باستانی این کشور بوده؛ حال گوگل با تکنولوژی به کمک عراق آمده.

عراق گهواره تمدن و میزبان تمدن های سومری، بابِلی و آشوری بوده، با این حال در چند دهه گذشته بخت با این کشور یار نبوده و اسیر تندباد حوادث شده؛ حوادثی که بناهای تاریخی و میراث باستانی این کشور رو در برابر تهدید قرار داده. حال تکنولوژی دست به کار شده تا به شکل مجازی، از این آثار حفاظت کنه.

داستان از این قراره که گوگل با همکاری بنیاد غیرانتفاعی بناهای تاریخی در جهان، پلتفرمی آنلاین رو پیشرفت داده تا بناهای باستانی عراق رو که در برابرِ خطر هستن، به شکل آنلاین به مردم جهان نشون بده. اینجوری اماکن تاریخی در موصل و میراث باستانی به جا مونده از تمدن بابِل به شکل عکس، مدل های ۳بعدی و ویدیو های آموزشی به شکل آنلاین در دسترس علاقه مندانِ میراث باستانی قرار گرفته.

مقاله های در رابطه:

  • طاق کسری؛ گذرگاه شهر تیسفون
  • میراث جهانی کدوم کشورها در برابر خطره؟
  • زیباترین شهرهای فهرست میراث جهانی یونسکو

عراقِ امروزی بر کانون «بین النهرین»، یکی از مهم ترین شاه راه های تمدن باستانی در دنیا قرار گرفته و از این جهت یکی از مهم ترین گهواره های تمدن باستانی دنیا به حساب می رود، اون طور که شهرهای بزرگ و جوامع ابتدایی بشری از اینجا بوجود اومده ان؛ با اینحال شرایط عراق امروزی خطرناکه. در نتیجه سال ها درگیری و جنگ، میراث باستانی این کشور تحت تاثیر و آسیب قرار گرفته و تعدادی از اون ها به کل، تخریب شده ان.

اما در تلاش واسه حفظ این میراث باستانی مهم و افزایش علم و حساسیت همه مردم در این باره، بخش «فرهنگ و هنر گوگل» با همکاری بنیاد غیرانتفاعی بناهای تاریخی در جهان، پلت فرمی آنلاین ارائه کرده ان تا به وسیله اون «گنجینه میراث باستانی عراق» به شکل یه «تور مجازی» در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.

سایت به شکلی تعاملی طراحی شده و به مردم اجازه می دهد که از هرجای دنیا به دامنه ای گسترده و غنی از اماکن و بناهای تاریخی و باستانی عراق دسترسی پیدا کنه. در جفت و جور محتوای این سایت تعدادی از قدیم شناسا، محققان، تاریخ دان ها و کارشناسان بومی عراقی مشارکت کرده ان تا همه چیز به بهترین شکل ارائه شه.

آثار باستانی عراق

پروژه ساپورت گرانه گوگل و بنیاد بناهای تاریخی، شامل عکس های فوق العاده از بناهای تاریخی و ویدئوهای مستند کم پیدا از گذشته غنی عراقه و دقیق شدن و فوکوس کردن بر نمایش اون دسته از بناهایی بوده که بدیش اینه تخریب شده یا آسیب دیده و به بازسازی احتیاج دارن.

اما شاید مهم ترین ویژگی این پلت فرم ارائه مدل های ۳بعدی از بناهای آسیب دیده ای مثل «دروازه معروف ایشتار» واسه زمان حکمرانی بابلی ها و مربوط به ۵۷۵ سال قبل از میلاد مسیح باشه که به عنوان دروازه اصلی شهر به حساب می رفت.

دروازه ایشتار

به هر روی، این پروژه و این سایت فرصت مغتنمی رو جفت و جور کرده تا عراق رو اون طرف امروزِ دردناکش، بلکه با گذشته نورانی و باستانی اون بشناسیم؛ «شنس کافِنو» مدیر پروژه فرهنگ و هنر گوگل هم به این مسئله اقرار می کنه و باور داره که:

پروژه نامبرده وقتیه تا با داستانی گسترده تر با عراق رابطه برقرار کنیم؛ هممون درباره بابِل شنیده ایم، اما فرصت داشته ایم که میراثِ باستانی این تمدن در عراق رو به شکل ۳بعدی مشاهده کنیم؟

الان فقط با یه موبایل می توان از این پلت فرم به کار گیری کرد و کاربران فرصت پیدا کرده ان تا با راهی آسون و جدید که قبل از اون در اختیارشون نبود، با فرهنگ و میراث باستانی عراق آشنا شن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رایگان درموردخاندان نوبخت، دانشگاه تهران، فرهنگ اسلامی، ایران اسلامی

اما روال جفت و جور اینجور محتوایی خیلی سخته، ساخت رِندرهای دیجیتال از میراث باستانی عراق نیازمند همکاری وسیع در داخل عراق و در سطح دنیاس؛ در حقیقیت اطلاعات و تصاویر اماکن و بناهای تاریخی-باستانی عراق از دو نهاد «سازمان میراث فرهنگی عراق» و «بنیاد غیرانتفاعی بناهای تاریخی در جهان» در اختیار CYARK (نهاد غیرانتفاعی پردازش و مجموعه دیجیتال بناهای باستانی که با گوگل همکاری می کنه) قرار می گیرد تا تموم جزئیات اون ها با لیزر اسکن شده و نمونه دیجیتال کاملی از اون ها به دست بیاد.

نکته اینجاس که طرح ها و تصاویر باستانی یا مدل های ۳بعدی که از این تلاش ها حاصل می شن، فقط واسه جواب به کنجکاوی مردم نیستن، بلکه خیلی از اطلاعات و نمونه های حاصل از این پروژه می تونه در تلاش های احیاگرانه واسه حراست و بازسازی از بناهای تاریخی و باستانی عراق به درد بخور واقع شه.

واقعا این پروژه دارای جنبه های اجتماعی و همیاری انسانی هم هست، اگر «جاشوا دیوید» مدیر بنیاد غیرانتفاعی بنا های تاریخی جهان می گوید:

کار اصلی رو مردمی انجام می بدن که دور محور میراث باستانی تلاش کرده و از اون به عنوان اهرمی واسه بسیج حرکت های اجتماعی در راه رسیدن به اهداف دلخواه به کار گیری می کنن؛ پلت فرمی که به وجود اومده به محلی واسه ارائه تصاویر و رندرهای با کیفیت از بناهایی با ارزش باستانی تبدیل شده و این بسیار ارزشمنده، اما چیزی که اهمیت داره، تلاش های انجام شده واسه جفت و جور این محتوا به عنوان حاصلِ کار بوده  و این بسیار جای تشویق داره؛ واقعا تلاش ما واسه حفظ این میراث باستانی در جهت افزایش آگاهی جامعه و مشارکت دوطرفه اون ها در این حرکت بوده.

یه نمونه مربوط به «طاق تیسفون» در جنوب بغداد امروزیه که یکی از برجسته ترین میراث باستانی واقع در عراق  بوده و نمادی مهم از تیسفون، به عنوان پایتخت امپراطوری ایران در عصر ساسانی به حساب می رفته.

بنای طاق تیسفون در اول به دلیل حمله آمریکایی ها در سال ۲۰۰۳ به عراق و بعدا به خاطر حمله داعش، دچار آسیب و تخریب جدی شد و این  در کنار نبود عزم و اراده جهانی و ساپورت های لازم واسه بازسازی این بنا، کار بازسازی اون رو در عراق پس از جنگ با مشکل روبه رو کرده؛ چیزی که به وجود اومده توسط  از دست دادن حساسیت جامعه جهانی بوده و ضرورت تحریک و مشارکت اون ها رو می طلبد.

طاق تیسفون

بنا به گفته «لیسا آکرمن» معاون اجرایی بنیاد غیرانتفاعی بناهای تاریخی در جهان، حفظ و زنده کردن میراث فرهنگی در عراق وابسته به توجه مردمی از سراسر دنیاس که به طور طبیعی، به این موضوعات یا افزایش اطلاعات شون در این مورد ها علاقه و توجهی نشون نمی بدن.

کاری که عوامل دست اندرکار در این پروژه انجام می بدن اما، برداشتن قدم هایی هرچند کوچیک در جهت جلب توجه و علاقه مردم عادی در جهان به خاطرِ افزایش تلاش و مشارکت در جلو بردن پروژه های حفظ و زنده کردن فرهنگ و میراث باستانی در عراقه؛ آکرمن تصریح می کنه: 

ما یه جعبه وسیله داریم که ابزارهایی مثل کتاب، تصاویر و مستند ها در اون هست، پروژه نامبرده هم ابزاری دیگه و واسه درک و تعامل با دنیاس.

بازسازی آثار باستانی

بله!  این یه پلت فرم مجازی با هدف حفظ و حراست از میراث فرهنگیه، ولی فقط یه وسیله ساده نیس! بلکه قوی ترین وسیله واسه اتحاد علم و توجه درباره عراقه؛ کشوری با میراث فرهنگی فوق العاده غنی و مهم که در کمال تاسف، درگیر جنگ و خشونت شده و حالا نیاز به کمک داره.

شما می تونید از نمایشگاه میراث باستانی عراق در سایت artsandculture.google.com دیدن کنین.

دیدگاهتان را بنویسید