با لرزشگیر لنز دوربین‌ها بیشتر آشنا شید

دانلود پایان نامه

دست خیلی از عکاسان کمی لرزش داره و ثابت نیس. اگه دستان تون لرزش بسیار کمی داشته باشه یا حتی اصلا نلرزد، بازم هنگام عکاسی در نور کم و وقتی که پروسه عکاسی حدود نیم ثانیه طول بکشه، امکان تار شدن تصویر وجود داره. واقعا ثبت تصویری روشن و عالی در شرایط نوری ناتوون و در حالتی که دوربین رو در دست گرفته اید، اصلا کار ساده ای نیس. به خاطر همین لرزشگیر دوربین اهمیت خاص ای در عکاسی داره. با سایت ما همراه باشین تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

 الان لنز هایی در بازار وجود دارن که از راه اون ها تصویر لرزش کمتری رو دریافت می کنن و واقعا خود لنز دارای لرزش گیره. با این اوصاف فهمیدن به این که اینجور لنز ها و لرزشگیر هایی چیجوری کار می کنن باعث می شه تا بتونین کارکرد بسیار خوبی رو از خودتون نشون بدید و حتی در وقتی که شاتر نیم ثانیه باز باشه هم تصویر واضحی رو ثبت کنین. در ادامه همراه سایت ما باشین.

لرزشگیر تصویر چیجوری کار می کنه؟

وقتی که لنز دوربین دارای توانایی لرزشگیر باشه بخش فیزیکی لنز به صورت شناور داخل لنز حرکت می کنه. دلیل این شناور بودن انرژی الکتریکی موجود در دور و بر اینه. وقتی که حرکت یا لرزشی وارد شه، بخش الکتریکی با کمک سنسور های ژیروسکوپ این لرزش رو با انجام حرکتی برعکس جبران می کنه. این کار باعث می شه که لرزش های دست عکاس به اندازه خیلی زیادی به وسیله لنز کنترل شه و نتیجه حاصل شده هم تصویری روشن هستش. البته لرزشگیر اپتیکال همیشه داخل لنز قرار نمی گیرد و بعضی سنسور های تصویر دوربین ها هم دارای لرزشگیر هستن که در این صورت به جای حرکت بخش داخلی لنز، خود سنسور دوربین متحرکه تا لرزش ها رو دفع کنه.

خیلی از لنز هایی که دارای لرزشگیر اپتیکال هستن، از چار نقطه لرزش رو کنترل می کنن و تصویر ثبت شده با لرزش دست عکاس رو روشن تر ثبت کنن. البته این موضوع وقتی صادقه که عکاس بخواد از سوژه ای ثابت عکاسی کنه. وقتی که سوژه مورد نظر متحرک باشه قوانین قدیمی صادق هستن، یعنی با افزایش سرعت شاتر تصویر ثبت شده هم روشن تر هستش و وگرنه تصویری بلور شده نصیبتون می شه.

چه وقتی باید از لرزشگیر به کار گیری کرد؟

در حالت Panning

Panning به حالتی در عکاسی گفته می شه که عکاس دوربین رو در محور افقی بچرخونه تا پس زمینه سوژه تار و خود اون روشن شه. بعضی از لنز ها دارای ویژگی هستن که با کمک اون می توان لرزشگیر رو فقط واسه محور عمودی فعال کرد که در این صورت تصاویر ثبت شده بوکه مناسبی دارن و سوژه هم به خوبی ثبت می شه. با به کار گیری این توانایی بخش های بیشتری از سوژه اصلی به طور روشن ثبت می شه و در صورتی هم که دست کاربر به بالا لرزش داشته باشه، لرزشگیر دوربین می تونه اون رو خنثی کنه. البته باید به این نکته هم توجه داشت که توانایی نامبرده در تموم مدل ها وجود نداره و تنها بعضی از اون ها اجازه فعال کردن لرزشگیر روی یه محور خاص رو می بدن. در تصویر پایین می تونید نتیجه به عمل اومده رو که دارای سطح بلور مناسب و نرمیه ببینین.

دوربین عکاسی

تصویر پایین هم مثالی واسه بلور بیشتره که در این مورد سطح تاری بیشتری رو تماشاگر هستیم.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   با هواپیمای X-57 تموم برقی ناسا به طرف آینده ای پاک تر

دوربین عکاسی

که وقتی تصاویر مثل تصویر فوق ثبت می شه که نور موجود در محیط سوسو بزنه و خیلی زیاد نباشه. در اینجور شرایطی بیشتر نور دارای ۵۰ یا ۶۰ گیگاهرتز توانه و باید نوردهی بیشتر در دوربین اعمال کنیم که در این صورت ثبت تصویر حدود نیم ثانیه زمان میبره. در این صورت نتیجه به دست اومده مثل وقتی هستش که از لرزشگیر به کار گیری می کنین و این اتفاق وقتی می افتد که نور خورشید در محل وجود داشته باشه و شرایط نوری ناتوون حاکم نباشه.

در حالت حرکت

یکی دیگه از بخش هایی که در اون عکاس می تونه از توانایی لرزشگیر لنز یا سنسور به کار گیری کنه وقتیه که ایشون در حال حرکت باشه. مثلا ممکنه عکاس داخل خودرو در حالت حرکت باشه و تصویری رو ثبت کنه. در این صورت چاله های موجود در راه به دلیل به کار گیری لرزشگیر خیلی تاثیر منفی روی تصویر نخوان گذاشت. این توانایی واسه عکاسانی که در مورد ورزشی فعال می کنن هم کاربردی هستش.

در شرایط نوری ناتوون

شرایط نوری ناتوون

یکی از زمان هایی که می توان به توانایی و ارزش لرزشگیر ها فهمید، عکاسی در شرایط نوری ضعیفه. در شرایط نوری ناتوون به کار گیری فلش اقدام مناسبیه و باعث می شه که محیط روشنایی بیشتری داشته باشه اما باید به این نکته هم توجه داشت که عکاسان با به کار گیری لرزشگیر های اپتیکال می تونن سرعت شاتر رو کم کنن تا نور بیشتری ثبت شه و در مقابل به دلیل به کار گیری لرزشگیر، تصویر ثبت شده تار نخواد بود.

چه وقتی از لرزشگیر اپتیکال به کار گیری نکنیم؟

وقتی که می خواهید تصویری با سرعت شاتر پایین ثبت کنین و البته دوربین هم روی سه پایه قرار داره، بهتره که لرزشگیر دوربین رو غیرفعال کنین. با وجود اینکه لرزشگیر اپتیکال ویژگی های خوب خیلی زیادی داره، اما بعضی وقتا می تونه مضر باشه. لرزشگیر بعضی از حرکات رو کاهش می دهد در حالی که نیاز به اینجور کاری نیس، اما این اقدام تنها بعضی وقتا اتفاق می افتد و عکاسان بیشتر اینجور موضوعی رو در مدل های قدیمی تماشاگر هستن. دلیل اون هم اینه که لرزشگیر اپتیکال از لحظه فشار دادن دکمه تا فوکوس و اتمام فرآیند که یه یا دو ثانیه طول می کشد، فعال می موند.

جنبه های منفی لرزشگیر

یکی از اصلی ترین نکات منفی لرزشگیر های دوربین مربوط به مصرف باتری اون هاس. البته این مصرف خیلی زیاد نیس ولی ممکنه این اندازه واسه بعضی از افراد مهم باشه. البته اندازه مصرف باتری بین مدل های جور واجور فرق داره.

حقیقت دیگه در مورد لرزشگیر تصاویر اینه که لرزشگیر های فیزیکی موجود در لنز ها، لرزش تصویر نشون داده شده در منظره یاب (Viewfinder) رو هم کنترل می کنه. جالبه بدونین که حدود ۱۰ درصد از عکاسان وقتی که بیشتر از یه ساعت عکاسی کنن به دلیل خستگی چشم سر درد می گیرند و با این توانایی لرزشگیر ها، مشکل نامبرده تا اندازه ای کلکش کنده میشه.

نظر شما در مورد لرزشگیر دوربین ها چیه و از اون در چه زمینه هایی به کار گیری می کنین؟

منبع: lightstalking

دیدگاهتان را بنویسید