با طولانی ترین جنگای تاریخ آدمی آشنا شید

دانلود پایان نامه

بشر از زمان های قدیم تا کنون بر سر مسائل جور واجور، درگیر جنگ بوده؛ بعضی وقتا واسه تصرف کشوری جدید و بعضی وقتا واسه نمایش قدرت خود. خوی جاه طلبی آدم، همیشه موجب بروز مشکلاتی مثل شرکت در جنگ واسه اون شده. در ادامه با بعضی از طولانی ترین جنگ های تاریخ آدمی آشنا می شیم.

حتی کوتاه ترین جنگ ها هم ممکنه طبق اهداف دو طرف مقابل، به جنگ های طولانی تبدیل شن. کسائی که در جنگ های فهرست ما حضور داشته ان، متأسفانه مجبور به ادامه ی جنگ به مدت چند دهه یا حتی چند قرن بوده ان. در بعضی موارد، سربازانی وجود دارن که تموم طول عمر خود رو بدون این که خود بخوان یا تصمیمی بر این موضوع داشته باشن، به جنگیدن پرداخته ان؛ بعضی از این افراد، قبل از شروع جنگ به دنیا اومده و قبل از پایان اون از دنیا رفته ان. در ادامه، با بعضی از طولانی ترین جنگ ها و نبردهای تاریخ آدمی آشنا می شیم.

۱۰. جنگ کارن (شروع از سال ۱۹۴۹ میلادی تا کنون؛ ۶۷ سال جنگ)

جنگ

جنگ کارن، طولانی ترین جنگ داخلی دنیاس که از سال ۱۹۴۹ میلادی شروع شده و تا الان هم ادامه داشته. مردم کارن که در جنوب کشورای میانمار و تایلند زندگی می کنن، یکی از بزرگ ترین فامیل نژادی جنوب شرقی آسیا هستن که مدت هاس واسه جدایی و استقلال خود از میانمار، درگیر جنگ بوده ان. دو طرف مهم این جنگ داخلی، تشکیل شده از «اتحاد ملی کارن» و «نیروهای مسلح تاتماداو میانمار» است. طرف اول، تشکلی سیاسی از مردم کارنه که به وسیله یه جناح مسلح به نام «ارتش آزادی ملی کارن» ساپورت می شه. طرف دوم یا تاتماداو هم نیروی مسلح رسمی میانماره. این جنگ داخلی در ایالت کارن میانمار در حال وقوعه که به وسیله دولت این کشور در سال ۱۹۵۲ بنیان گذاری شد. این جنگ موجب مرگ هزاران نفر و فرار خیلی از مردم کارن به کشورای همسایه شد.

۹. جنگ استقلال هلند (شروع از ۱۵۶۸ تا ۱۶۴۸ میلادی؛ ۸۰ سال جنگ)

جنگ

جنگ استقلال هلند که با نام «جنگ هشتاد ساله» هم شناخته می شه، بین سال های ۱۵۶۸ تا ۱۶۴۸ میلادی به اتفاق افتاد و دوره ای ۸۰ ساله رو شامل می شه. این جنگ با قیام هفده ایالت هلند بر بر شاه فیلیپ دوم اسپانیا شروع شد. در اول جنگ، نیروهای شاه فیلیپ دوم، موفق به مدیریت جنگ و سرکوبی شورشیان شدن. با این حال، شورشیان قوی تر شده و در سال ۱۵۷۲ موفق به فتح منطقه ی بریله شدن که خود نشون از شکست بزرگ اسپانیا بود. در آخر، در سال ۱۶۴۸، هفده ایالت شورشی تونستن به عنوان «ایالت های متحد» هلند جداگونه شن که بعدا با نام جمهوری هلند شناخته شد.

۸. جنگ های ایران و سلوکیان (شروع از ۲۳۸ سال قبل از میلاد مسیح تا ۱۲۹ سال قبل از میلاد مسیح؛ ۱۰۹ سال جنگ)

جنگ

جنگ های ایران و سلوکیان، مجموعه جنگ هاییه که بین امپراطوری سلوکیان و اشکانیان (پارتیان) ایران اتفاق افتاد و در آخر به شکست سخت سلوکیان و خروج اونا از ایران منجر شد. این موضوع موجب شکل گیری پادشاهی اشکانیان در ایران شد. در اول، امپراطوری سلوکیان از سوریه تا رود سند امتداد پیدا کرده بود. حفظ اینجور قلمروی بزرگی کار ساده ای نبود؛ سلوکیان همیشه با مشکلاتی از طرف یونانی ها از طرف غرب و ایرونی ها از طرف شرق رو به رو بودن. دو حاکم سلوکی در باختران و پارت، با سو به کار گیری آشوب هایی که وجود داشت، استان های خود رو به عنوان ایالات جداگونه اعلام کردن.

مقاله های در رابطه:

  • جنگای صلیبی چه بودن و در چه وقتی اتفاق افتادن؟
  • کشورهایی که بدترین جاها واسه زنان هستن
  • کدوم کشورای جهان درگیر جنگ نیستن؟

البته قبایلی ایرونی از آسیای مرکزی در تلافی این کار، به پارت حمله و اون رو فتح کردن، بعد نام «پارت ها» رو واسه فامیل خود انتخاب کردن. این وسط، سلوکیان به اندازه ای درگیر جنگ با بطلمیوسیان مصری بودن که قسمت های بسیار بزرگی از قلمرو خود در ایران و سرزمین ماد رو از دست دادن. یکی از پادشاهان جاه طلب سلوکی به نام انتیاکوس سوم در ۲۰۹ سال قبل از میلاد مسیح، خود رو واسه باز پس گیری قلمرو از دست رفته ی اجدادش آماده کرد. اون موفق شد پارت ها رو شکست داده و اونا رو در سرزمین خود به رعیتی انتخاب کنه. البته بعدا با شکست انتیاکوس از رومی ها در جنگ ماگنزی، سلوکیان دوباره خیلی از قلمروهای خود رو از دست دادن. از این زمان به بعد، کنترل سرزمین پارت، به دست پادشاهان اشکانی افتاد که شروع به فتح قلمروهای سلوکیان کردن. در ۱۳۹ سال قبل از میلاد مسیح، سلوکیان در نبردی بزرگ بر اشکانیان شکست خوردند که با اسارت پادشاه سلوکیان، یعنی دیمتریوس سوم پایان یافته و به شکل گیری حکومت اشکانیان منجر شد.

۷. جنگ صد ساله (شروع از ۱۳۳۷ تا ۱۴۵۳ میلادی؛ ۱۱۶ سال جنگ)

جنگ

جنگ صد ساله، نبردی میان دو خاندان اشرافی بود که هر یک ادعای جانشینی سلطنت فرانسه رو داشتن. این جنگ با از بین رفتن پادشاهان خاندان کاپتی فرانسه شروع شد که موجب شد سلطنت فرانسه بدون فرمانروا بمونه. دو طرف اصلی این جنگ، شامل خاندان پلانتاجنت و رقیبش، خاندان والوا بود. طرف اول، فرمانروایان انگلستان در قرن ۱۲ دوازدهم میلادی بودن که اصالتی فرانسوی واسه مناطق آنژو و نورماندی داشتن. در مقابل، خاندان والوا قرار داشت که ادعای فرمانروایی انگلستان و فرانسه رو داشت. پنج نسل از پادشاهان این دو خاندان واسه تصرف تاج و تخت فرانسه، بین سال های ۱۳۳۷ تا ۱۴۵۳ میلادی در برابر یکدیگر جنگیدن که هریک متحمل پیروزی و شکست های چندین باره شدن. در آخر این جنگ، «ژاندارک» نقش بسیار مهمی در تجدید و زنده کردن خاندان والوا بازی کرد. ژاندارک پس از تلاش های فراوانش، روحیه ی جنگاوری در شاهزاده چارلز رو برانگیخت و اون رو بر تخت پادشاهی نشاند؛ بعد اورلئان که محل تاج گذاری سنتی خاندان والوا بود رو از دست انگلیسی ها پس گرفت. بعدا، ژاندارک به اسارت انگلیسی ها درآمد و به جرم جادوگری در سال ۱۴۳۱ میلادی به آتیش کشیده شد. با این حال، تلاش های ژاندارک به هدر نرفت و چارلز تونست، حکومت خود رو حفظ کنه. در اون زمان و تا سال ۱۴۵۳، نیروهای انگلیسی از فرانسه بیرون رانده شدن.

۶. جنگ های بیزانسی ها و عثمانیان (شروع از ۱۲۶۵ تا ۱۴۷۹ میلادی؛ ۲۱۴ سال جنگ)

جنگ

جنگ های بین بیزانسی ها و عثمانیان، نبردهایی بسیار سرنوشت ساز بودن که از ۱۲۶۵ شروع و تا ۱۴۷۹ به مدت ۲۱۴ سال به طول رسید. این جنگ در آخر به سقوط امپراطوری بیزانس و قدرت گیری امپراطوری عثمانیان در قلمرو بیزانسی ها منجر شد. تا سال ۱۲۰۴ میلادی، پایتخت بیزانس، یعنی قسطنطنیه آبستن جنگ صلیبی چهارم شده بود. سلجوقیان روم، از این فرصت واسه محاصره ی قلمرو بیزانس در غرب آسیای صغیر به کار گیری کردن. البته امپراطوری نیسا در سال ۱۲۶۱ میلادی، موفق به باز پس گیری قسطنطنیه از امپراطوری لاتین شد. امپراطوری بیزانس در این دوره، با خطرات بسیاری روبه رو شد که یکی از بزرگ ترین این خطرات از طرف یکی از «بیک های ترک» به نام عثمان اول ساخته شد. بیک در ترکیه قدیم، به شاه یا فرمانروا گفته می شد. عثمان اول نام خود رو به عنوان بنیان گذار امپراطوری عثمانی، در تاریخ ثبت کرد. عثمان اول در اول، خود رو سلطان عثمانی نامیده و تا سال ۱۳۸۰ میلادی، شهر تراس بیزانس رو به محاصره ی خود در بیاره. تا سال ۱۴۰۰ میلادی، قلمروهای امپراطوری بیزانس شدیدا کم شد و به سرزمینی کوچیک تبدیل شد و تا سال ۱۴۷۹ میلادی، با پایان جنگ های بیزانسی ها و عثمانیان، امپراطوری عثمانی خوب در سرتاسر نواحی شرقی دریای مدیترانه مستقر شد.

۵. جنگ های بیزانسی ها و سلجوقیان (شروع از ۱۰۴۸ تا ۱۳۰۸ میلادی؛ ۲۶۰ سال جنگ)

جنگ

جنگ های بین بیزانسی ها و سلجوقیان، نبردهایی رو در بر می گرفت که ۲۶۰ سال به طول رسید و موجب انتقال قدرت از امپراطوری بیزانس به ترک های سلجوقی در نواحی آسیای صغیر و سوریه شد. این جنگ ها، شروعی بر دوره ی جنگ های صلیبی بود. ترک ها پس از فتح بغداد در سال ۱۰۵۵ میلادی، قلمرو خود رو به طرف غرب گسترش دادن و در سال ۱۰۶۴ میلادی، یکی از سلاطین سلجوقی به نام الب ارسلان، سرزمین ارمنستان بیزانس رو تحت تصرف خود در بیاره. در سال ۱۰۶۷ میلادی، وقتی که ترک ها قصد حمله به آسیای صغیر رو داشتن، با یه ضد حمله از طرف بیزانسی ها، عقب نشینی کردن. البته ترک های سلجوقی طی جنگ ملازگرد در سال ۱۰۷۱ میلادی، با شکست نیروهای بیزانسی و دستگیری امپراطور بیزانس، به پیروزی بزرگی رسیدن. علی رغم این پیروزی بزرگ، حکومت بیزانسی ها در آسیای صغیر ادامه یافت و ترک ها پس از ۲۰ سال موفق شدن به طور کامل، شبه جزیره ی آناتولی رو پایین نظر خود درآورند. اولین جنگ صلیبی، وقتی شروع شد که ترک های سلجوقی تصمیم به محاصره ی اورشلیم گرفتن. تقریبا صد سال پس از جنگ ملازگرد، سلجوقیان به دنبال اولین جنگ صلیبی از نواحی ساحلی آسیای صغیر بیرون رانده شده و بیزانسی ها موفق شدن کنترل بخش هایی از قلمروهای از دست رفته ی خود رو دوباره به دست بیارن. با این حال، صدمات جنگ های صلیبی بعدی، بیشتر از خدمات اون واسه بیزانس بود؛ چون که مسیحیان و جنگجویان شرکت کننده در جنگ های صلیبی، با ندیده گرفتن متحدان خودمبادرت به دزدی شهرها و روستاهای بیزانسی کردن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مقاله با موضوعاستاندارد، صورتهای مالی، رگرسیون، اطلاعات مالی

۴. جنگ اروکانی (شروع از ۱۵۳۶ تا ۱۸۱۸ میلادی؛ ۲۸۲ سال جنگ)

جنگ

جنگ اروکانی که از ۱۵۳۶ تا ۱۸۱۸ میلادی و به مدت ۲۸۲ سال به طول رسید، یکی از طولانی ترین جنگ های تاریخ آدمی حساب می شه. اسپانیایی ها با تلاش واسه فرمانروایی بر آمریکای جنوبی، چندین بارمبادرت به استعمار مردم ماپوچه که ساکنان بومی اون منطقه بودن، کردن. در سال ۱۵۳۶ میلادی، یعنی وقتی که اسپانیایی ها در حال جستجوی تنگه ی ماژلان بودن، مردم ماپوچه مانع از ادامه ی کار اون ها شده و به ارتش کوچیک اونا حمله کردن. با اینکه اسپانیایی ها تعدادشون کمتر بود اما به دلیل این که اسلحه های پیشرفته تری داشتن، خیلی از مردم ماپوچه رو کشتند و کسائی که زنده مونده بودن رو هم مجبور به عقب نشینی کردن. این نبردها تا سال ها ادامه یافت و مردم ماپوچه تونستن با کمک مشکلات طبیعی که بر سر راه اسپانیایی ها قرار داشت، استقلال خود رو حفظ کنن. البته علی رغم این جنگ ها، مبادلات تجاری هم بین دو طرف صورت می گرفت. طی جنگ استقلال شیلی، اسپانیایی ها از مردم شیلی شکست خورده و واسه همیشه از این کشور بیرون رفتن که انگار، به پایان جنگ اسپانیایی ها و مردم ماپوچه هم منتهی شد. البته مردم ماپوچه از این انتقال قدرت ناراضی بودن، چون که بزرگ ترین ترس اون ها به واقعیت تبدیل شده و حکومت شیلی هم اونا رو از کشور بیرون راند که موجب فلج شدن اقتصاد ماپوچه و مرگ هزاران نفر از مردم اونا به دنبال گرسنگی و مریضی شد.

۳. جنگ هلند و سیلی (شروع از ۱۶۵۱ تا ۱۹۸۶ میلادی؛ ۳۳۵ سال جنگ)

جنگ

یکی از طولانی ترین و عجیب ترین نبردهای جهان، «جنگ سیصد و سی و پنج ساله» است که بدون جنگ و خونریزی به اتفاق افتاد. این جنگ در ۳۰ ماه مارس سال ۱۶۵۱ میلادی شروع شد که در واقع یکی از نتیجه های جنگ داخلی انگلستان بود. هلندی ها که به مدت طولانی هم پیمان انگلیسی ها بودن، تصمیم به هواداری مجلس گرفتن. هواداران شاهزاده چارلز اول که هلندی ها قدیم با اونا روابط صمیمی ای داشتن، این موضوع رو به عنوان خیانت تلقی کرده و عوضش، با خشم تموم به کشتی های هلندی ها حمله کردن. البته هواداران چارلز اول تا سال ۱۶۵۱ میلادی، از کل انگلستان، به جز بعضی از جزیره ها کوچیک مثل «مجمع الجزایر سیلی»، بیرون رانده شدن. هلندی ها که متحمل خسارت و زیان های مالی بسیار خیلی از طرف هواداران چارلز شده بودن، عزمشونو جزم کردن با فرستادن نیروهای دریایی خود به طرف هواداران شاهزاده، درس مهمی به اونا بدن. ترامپ، فرمانروای هلندی اجازه داشت تا در صورت نبود پرداخت پول و خراج از طرف هواداران، بر بر اونا اعلان جنگ کنه. طبق گفته های موجود، هواداران از پرداخت خراج سر باز زدن که موجب شد ترامپ بر بر اونا اعلان جنگ کنه. البته، با وجود کاهش شدید نیروهای هواداران شاهزاده و هم احتمال بسیار پایین کسب پول از اونا، ترامپ از تصمیم خود منصرف شده و هیچ جنگی انجام نشد. چیزی نگذشت که هواداران شاهزاده خود رو تسلیم پارلمانی ها کرده و هلندی های هم موضوع اعلان جنگ خود رو از یاد بردن. پس از گذشت سه قرن از این اتفاقات، یه مورخ محلی به نام «روی دانکن»، به طور اتفاقی نوشته ای تاریخی در مورد جنگ مجمع الجزایر سیلی پیدا کرد و سفیران هلند رو به بریتانیا فراخواند تا در مورد آتیش بسی موقت، گفتگو کنن. معاهده ی صلحی در تاریخ ۱۷ آوریل ۱۹۸۶ میلادی امضا شد که به موجب اون، «جنگ ظاهری» بین هلند و مجمع الجزایر سیلی تموم شد.

۲. جنگ های ایران و روم (شروع از ۹۲ سال قبل از میلاد مسیح تا ۶۲۹ پس از میلاد؛ ۷۲۱ سال جنگ)

جنگ

جنگ های ایران و روم، مجموعه جنگ هاییه که بین امپراطوری روم و دو امپراطوری پشت سر هم ایران به نام های اشکانیان و ساسانیان به اتفاق افتاد. این جنگ ها ۷۲۱ سال به طول رسید. اولین جنگ این جنگ ها در ۹۲ سال قبل از میلاد مسیح و با جنگ میان امپراطوری روم و اشکانیان شروع شد. رومی ها پس از پایان جنگشون با اشکانیان، نبردهای خود رو با ساسانیان از سر گرفتن. این جنگ با حمله ی اعراب در سال ۶۲۹ پس از میلاد تموم شد. عرب ها هر دو امپراطوری روم شرقی و امپراطوری ساسانیان رو در هم کوبیدند. طی این جنگ گسترده بین ایرونی ها و رومی ها، بیشتر قسمت های مرزی امن و باثبات بودن اما شهرها، قلعه ها و استان های نزدیک مرز، به طور پیوسته به وسیله دو امپراطوری یاد شده، محاصره و آزاد می شدن. با این حال، جنگ های نامبرده تاثیرات بسیار بدی بر اقتصاد ایران و روم گذاشت که اونا رو در مقابل حملات یهویی اعراب بسیار آسیب پذیر کرد.

۱. جنگ های مذهبی ایبری (شروع از سال ۷۱۱ تا ۱۴۹۲ میلادی؛ ۷۸۱ سال جنگ)

جنگ

جنگ های مذهبی ایبری یا «بازپس گیری آندلس»، شامل جنگ هایی در تاریخ مجمع الجزایر ایبریه که به مدت ۷۸۱ سال به طول رسید. جزیره ها ایبری، اسپانیا و پرتغال امروز رو در بر می گیرد. این جنگ ها، بیشتر میان مورها (مسلمونا آفریقایی-اسپانیایی) و قلمروهای مسیحی بر سر تصرف شبه جزیره ی ایبری به اتفاق افتاد. در سال ۷۱۱ میلادی، مورها که مسلمونا ساکن شمال آفریقا (بخش هایی از مراکش و الجزیره ی الان) بودن، با عبور از دریای مدیترانه به اروپا رسیدن و هر جایی که می تونستن رو فتح می کردن. شروع اصلی جنگ های مذهبی ایبری با جنگ کووادونگا در سال ۷۱۸ شروع شد؛ یعنی وقتی که شاه کریستین ویزی گات، مسلمونا رو در آلکاما شکست داد. در قرن های آینده، جنگ های دیگری بین مورها و مسیحیان شکل گرفت که حاصل اون، چندین شکست و پیروزی واسه هر دو طرف بود. پس از گذشت چند سال از اتفاق جنگ های مذهبی ایبری، کلیسای کاتولیک از این نبردها با عنوان «جنگ مقدس» یاد کرد که اون رو مثل جنگ های صلیبی می دونست. حتی چندین سرباز والارتبه ی کلیسای کاتولیک هم در این جنگ ها شرکت کردن. تا ابتدا قرن ی ۱۴۰۰ میلادی، قلمروهای کمی تحت تملک مورها باقی مونده بود. در سال ۱۴۶۹ میلادی، ازدواجی تاریخی بین شاه فردیناند از آراگون و ملکه ایزابل اول از کمبود ها انجام شد که به جنگ های مذهبی ایبری پایان بخشید. پس از این ازدواج، نیروهای مسلح فردیناند و ایزابل بر بر مورها جنگیدن. اون ها با بازپس گیری گرنادا از مورها در سال ۱۴۹۲، به این جنگ ها پایان دادن.

دیدگاهتان را بنویسید